Sandvik Coromant C4-391.14-32 054 Coromant Capto™ to ER collet chuck
Next
Sandvik Coromant C4-391.14-25 038 Coromant Capto™ to ER collet chuck
Previous
Sandvik Coromant C4-391.14-25 038 Coromant Capto™ to ER collet chuck
Previous
R 5 839,70
inc. vat
In stock
SKU
5728003
Coromant Capto® to ER collet chuck
Reliable nationwide shipping
Delivery in 4 - 5 days
Coromant Capto® to ER collet chuck
| CP - Coolant Pressure | 8000000Pa |
|---|---|
| DFC - Functional Diameter | 25mm |
| DCON - Connection Diameter | 26mm |
| KAP - Kappa (z-axis Rot) | 0deg |
| LF - Functional Length | 40mm |
| BD - Body Diameter | 42mm |
| LB - Body Length | 52mm |
| BHTA - Body Half Taper Angle | 0deg |
| RPMX - Rotational Speed Maximum | 390001/min |
| WT - Weight Of Item | 0.395kg |
| OAL - Overall Length | 76mm |
| OHX - Maximum Overhang | 40mm |
| ORDCODE | C4-391.14-25 052 |
| ADINTMS - Adaptive Interface Machine Direction | M_CCS01_C0400_1 |
| ADINTWS - Adaptive Interface Workpiece Direction | W_CLTERB_C0250_1 |
| CNSC - Coolant Entry Style Code | 3 |
| CXSC - Coolant Exit Style Code | 1 |
| BMC - Body Material Code | 1 |
| CHANGEDATE | 2021-12-20 22:49:00.000 |
| STDNO - Standard Number | ISO26623-1 |
| DPC - Damping Property | False |
| DCP - Data Chip Provision | False |
| BBD - Balanced By Design | True |
| NROTF - Non Rotating Functionality | False |
| RTOF - Rotating Functionality | True |
More from Sandvik Coromant
Write Your Own Review