Sandvik Coromant C4-CTLHOR-17070-3 Top Lok cutting unit for parting and grooving
Next
R 6 009,90
inc. vat
In stock
SKU
5727259
Top Lok cutting unit for parting and grooving
Reliable nationwide shipping
Delivery in 4 - 5 days
Top Lok cutting unit for parting and grooving
| DFC - Functional Diameter | 28mm |
|---|---|
| DCON - Connection Diameter | 40mm |
| KAP - Kappa (z-axis Rot) | 0deg |
| LF - Functional Length | 70mm |
| BD - Body Diameter | 25.4mm |
| TQ - Torque | 5Nm |
| WT - Weight Of Item | 0.42kg |
| OAL - Overall Length | 94mm |
| OHX - Maximum Overhang | 70mm |
| KAPR - Tool Cutting Edge Angle | 90deg |
| DMIN - Minimum Bore Diameter | 32mm |
| BAWS - Workpiece Side Body Angle | 90deg |
| WF - Functional Width | 16.9926mm |
| HF - Functional Height | 0mm |
| GAMO - Orthogonal Rake Angle | 0deg |
| LAMS - Inclination Angle | 0deg |
| Insert Thickness | 8.7376mm |
| LU - Usable Length | 48mm |
| CDX - Cutting Depth Maximum | 4.8mm |
| W1 - Insert Width | 4.953mm |
| ORDCODE | C4-CTLHOL-17070-3 |
| ADINTMS - Adaptive Interface Machine Direction | M_CCS01_C0400_1 |
| CNSC - Coolant Entry Style Code | 3 |
| CXSC - Coolant Exit Style Code | 3 |
| BMC - Body Material Code | 1 |
| CHANGEDATE | 2021-12-20 23:35:00.000 |
| STDNO - Standard Number | ISO26623-1 |
| MTP - Clamping Type Code | C |
| CUTINT_MASTER - Part 2 Of Cutting Item Interface Identifiers | WCOR_CL3R_1 |
| Hand | L |
| MIID - Master Insert Identification | TLG-3189R |
| SSC - Insert Seat Size Code | 3 |
| CICT - Cutting Item Count | 1 |
| NROTF - Non Rotating Functionality | True |
| RTOF - Rotating Functionality | False |
More from Sandvik Coromant
Write Your Own Review