Sandvik Coromant C4-SVJBL-27050-11-B1 CoroTurn™ 107 cutting unit for turning
Next
Sandvik Coromant C4-SVHBR-27050-16 CoroTurn™ 107 cutting unit for turning
Previous
Sandvik Coromant C4-SVHBR-27050-16 CoroTurn™ 107 cutting unit for turning
Previous
R 4 770,20
inc. vat
Out of stock
SKU
5727883
CoroTurn® 107 cutting unit for turning
Reliable nationwide shipping
Delivery in 4 - 5 days
CoroTurn® 107 cutting unit for turning
| CP - Coolant Pressure | 4000000Pa |
|---|---|
| DFC - Functional Diameter | 28mm |
| DCON - Connection Diameter | 40mm |
| KAP - Kappa (z-axis Rot) | 0deg |
| LF - Functional Length | 50mm |
| TQ - Torque | 0.9Nm |
| WT - Weight Of Item | 0.308kg |
| OAL - Overall Length | 74mm |
| OHX - Maximum Overhang | 50mm |
| KAPR - Tool Cutting Edge Angle | 93deg |
| RMPX - Maximum Ramping Angle | 50deg |
| BAWS - Workpiece Side Body Angle | 0deg |
| BAMS - Machine Side Body Angle | 0deg |
| WF - Functional Width | 27mm |
| HF - Functional Height | 0mm |
| GAMO - Orthogonal Rake Angle | 0deg |
| LAMS - Inclination Angle | 0deg |
| AN - Clearance Angle Major | 5deg |
| IC - Inscribed Circle Diameter | 6.35mm |
| RE - Corner Radius | 0.396875mm |
| Insert Thickness | 2.38125mm |
| ORDCODE | C4-SVJBL-27050-11 |
| ADINTMS - Adaptive Interface Machine Direction | M_CCS01_C0400_1 |
| CNSC - Coolant Entry Style Code | 2 |
| CXSC - Coolant Exit Style Code | 6 |
| BMC - Body Material Code | 1 |
| CHANGEDATE | 2022-08-15 14:38:00.000 |
| STDNO - Standard Number | ISO26623-1 |
| MTP - Clamping Type Code | S |
| CUTINT_MASTER - Part 2 Of Cutting Item Interface Identifiers | WISO_VB1102_1 |
| Hand | L |
| MIID - Master Insert Identification | VBMT 11 02 04 |
| IFS - Insert Mounting Style Code | 3 |
| SC - Insert Shape Code | V |
| SSC - Insert Seat Size Code | 11 |
| CICT - Cutting Item Count | 1 |
| DPC - Damping Property | False |
| NROTF - Non Rotating Functionality | True |
| RTOF - Rotating Functionality | False |
More from Sandvik Coromant
-
Sandvik Coromant PDJNR 3232P 15HP T-Max™ P shank tool for turningR 5 350,95 inc. vat -
Sandvik Coromant PTGNL 2020K 16HP T-Max™ P shank tool for turningR 3 776,60 inc. vat -
Sandvik Coromant PTGNR 1616H 16HP T-Max™ P shank tool for turningR 3 393,65 inc. vat -
Sandvik Coromant PTGNL 2525M 16HP T-Max™ P shank tool for turningR 3 987,05 inc. vat -
Sandvik Coromant PTGNR 2020K 16HP T-Max™ P shank tool for turningR 3 776,60 inc. vat -
Sandvik Coromant PDJNL 3232P 15HP T-Max™ P shank tool for turningR 5 350,95 inc. vat
Write Your Own Review