Sandvik Coromant C5-TB-CN12CN12-075 CoroPlexâ„¢ TB multifunctional tool for turning
Next
Sandvik Coromant C6-PSKNR-35175-15HP T-Max™ P cutting unit for turning
Previous
Sandvik Coromant C6-PSKNR-35175-15HP T-Max™ P cutting unit for turning
Previous
R 13 552,75
inc. vat
In stock
SKU
6224926
CoroPlex™ TB multifunctional tool for turning
Reliable nationwide shipping
Delivery in 4 - 5 days
CoroPlex™ TB multifunctional tool for turning
| CP - Coolant Pressure | 15000000Pa |
|---|---|
| DFC - Functional Diameter | 28mm |
| DCON - Connection Diameter | 40mm |
| KAP - Kappa (z-axis Rot) | 0deg |
| LF - Functional Length | 60mm |
| TQ - Torque | 5Nm |
| WT - Weight Of Item | 0.538kg |
| OAL - Overall Length | 84mm |
| OHX - Maximum Overhang | 60mm |
| KAPR - Tool Cutting Edge Angle | 95deg |
| RMPX - Maximum Ramping Angle | 0deg |
| DMIN - Minimum Bore Diameter | 43mm |
| BAWS - Workpiece Side Body Angle | 0deg |
| BAMS - Machine Side Body Angle | 0deg |
| WF - Functional Width | 21mm |
| HF - Functional Height | 0mm |
| GAMO - Orthogonal Rake Angle | -5.45deg |
| LAMS - Inclination Angle | -6.58deg |
| AN - Clearance Angle Major | 0deg |
| IC - Inscribed Circle Diameter | 12.7mm |
| RE - Corner Radius | 0.79375mm |
| Insert Thickness | 4.7625mm |
| LPR - Protruding Length | 60mm |
| OAH - Overall Height | 40mm |
| ORDCODE | C4-TB-CN12CN12-060 |
| ADINTMS - Adaptive Interface Machine Direction | M_CCS01_C0400_1 |
| CNSC - Coolant Entry Style Code | 3 |
| CXSC - Coolant Exit Style Code | 7 |
| BMC - Body Material Code | 1 |
| CHANGEDATE | 2022-06-17 14:32:00.000 |
| STDNO - Standard Number | ISO26623-1 |
| MTP - Clamping Type Code | P |
| CUTINT_MASTER - Part 2 Of Cutting Item Interface Identifiers | WISO_CN1204_1 |
| Hand | R |
| MIID - Master Insert Identification | CNMG 12 04 08 |
| IFS - Insert Mounting Style Code | 2 |
| SC - Insert Shape Code | C |
| SSC - Insert Seat Size Code | 12 |
| CXST - Coolant Exit Supply Type. | 1 |
| CICT - Cutting Item Count | 1 |
| DPC - Damping Property | False |
| DCP - Data Chip Provision | False |
| NROTF - Non Rotating Functionality | True |
| RTOF - Rotating Functionality | False |
More from Sandvik Coromant
Write Your Own Review