Sandvik Coromant C5-131-00060-375 Coromant Capto™ to cylindrical shank adaptor
Next
Sandvik Coromant C5-390.558-50 040 BIG-PLUS MAS-BT to Coromant Capto™ adaptor
Previous
Sandvik Coromant C5-390.558-50 040 BIG-PLUS MAS-BT to Coromant Capto™ adaptor
Previous
R 8 809,00
inc. vat
In stock
SKU
5728973
BIG-PLUS MAS-BT to Coromant Capto® adaptor
Reliable nationwide shipping
Delivery in 4 - 5 days
BIG-PLUS MAS-BT to Coromant Capto® adaptor
| CP - Coolant Pressure | 8000000Pa |
|---|---|
| DFC - Functional Diameter | 35mm |
| DCON - Connection Diameter | 50mm |
| KAP - Kappa (z-axis Rot) | 270deg |
| LF - Functional Length | 50mm |
| BD - Body Diameter | 63mm |
| LB - Body Length | 50mm |
| BHTA - Body Half Taper Angle | 0deg |
| TQ - Torque | 45Nm |
| WT - Weight Of Item | 1.129kg |
| OAL - Overall Length | 118.4mm |
| OHX - Maximum Overhang | 50mm |
| ORDCODE | C5-390.562-40 050 |
| ADINTMS - Adaptive Interface Machine Direction | M_SKG51BP_C0400_1 |
| ADINTWS - Adaptive Interface Workpiece Direction | W_CCS03_C0500_1 |
| CNSC - Coolant Entry Style Code | 1 |
| CXSC - Coolant Exit Style Code | 1 |
| CRKS - Connection Retention Knob Thread Size | M16 |
| BMC - Body Material Code | 1 |
| CHANGEDATE | 2022-01-20 05:08:00.000 |
| STDLET - Standard Letter | AD |
| STDNO - Standard Number | MAS403-BT (BIG-PLUS) |
| DPC - Damping Property | False |
| DCP - Data Chip Provision | False |
| BBD - Balanced By Design | True |
| NROTF - Non Rotating Functionality | False |
| RTOF - Rotating Functionality | True |
More from Sandvik Coromant
-
Sandvik Coromant C8-A391.20-25 080 Coromant Capto™ to Weldon adaptorR 6 492,90 inc. vat -
Sandvik Coromant C8-A391.20-12 070 Coromant Capto™ to Weldon adaptorR 6 492,90 inc. vat -
Sandvik Coromant C8-A391.20-31 080 Coromant Capto™ to Weldon adaptorR 6 492,90 inc. vat -
Sandvik Coromant C8-A391.20-50 115 Coromant Capto™ to Weldon adaptorR 6 492,90 inc. vat -
Sandvik Coromant C8-A391.20-38 085 Coromant Capto™ to Weldon adaptorR 6 492,90 inc. vat
Write Your Own Review