Sandvik Coromant C6-A391.20-15 065 Coromant Capto™ to Weldon adaptor
Next
Sandvik Coromant C6-A391.20-12 060 Coromant Capto™ to Weldon adaptor
Previous
Sandvik Coromant C6-A391.20-12 060 Coromant Capto™ to Weldon adaptor
Previous
R 7 698,10
inc. vat
In stock
SKU
5729945
Coromant Capto® to shrink fit chuck
Reliable nationwide shipping
Delivery in 4 - 5 days
Coromant Capto® to shrink fit chuck
| CP - Coolant Pressure | 8000000Pa |
|---|---|
| DFC - Functional Diameter | 35mm |
| DCON - Connection Diameter | 18mm |
| KAP - Kappa (z-axis Rot) | 0deg |
| LF - Functional Length | 80mm |
| BD - Body Diameter | 50mm |
| LB - Body Length | 80mm |
| BHTA - Body Half Taper Angle | 0deg |
| RPMX - Rotational Speed Maximum | 280001/min |
| WT - Weight Of Item | 831g |
| OAL - Overall Length | 110mm |
| OHX - Maximum Overhang | 80mm |
| ORDCODE | C5-391.19-18 080 |
| ADINTMS - Adaptive Interface Machine Direction | M_CCS01_C0500_1 |
| ADINTWS - Adaptive Interface Workpiece Direction | W_CYLSH_G1800_1 |
| CNSC - Coolant Entry Style Code | 3 |
| CXSC - Coolant Exit Style Code | 1 |
| BMC - Body Material Code | 1 |
| CHANGEDATE | 2022-05-04 08:47:00.000 |
| STDNO - Standard Number | ISO26623-1 |
| TCDCON - Connection Diameter Tolerance | h6 |
| DPC - Damping Property | False |
| DCP - Data Chip Provision | False |
| BBD - Balanced By Design | True |
| NROTF - Non Rotating Functionality | False |
| RTOF - Rotating Functionality | True |
More from Sandvik Coromant
-
Sandvik Coromant TCMW16T304FLP CD10 CoroTurn™ 107 insert for turningR 2 270,10 inc. vat -
Sandvik Coromant TCMW16T304FRP CD10 CoroTurn™ 107 insert for turningR 2 270,10 inc. vat -
Sandvik Coromant TCMW16T308FP CD10 CoroTurn™ 107 insert for turningR 2 270,10 inc. vat -
Sandvik Coromant TCMW16T304FP CD10 CoroTurn™ 107 insert for turningR 2 270,10 inc. vat
Write Your Own Review