Sandvik Coromant C5-391.EH-20 085 Coromant Capto™ to Coromant EH adaptor
Next
Sandvik Coromant C5-391.EH-16 072 Coromant Capto™ to Coromant EH adaptor
Previous
Sandvik Coromant C5-391.EH-16 072 Coromant Capto™ to Coromant EH adaptor
Previous
R 6 496,35
inc. vat
In stock
SKU
6048714
Coromant Capto® to Coromant EH adaptor
Reliable nationwide shipping
Delivery in 4 - 5 days
Coromant Capto® to Coromant EH adaptor
| CP - Coolant Pressure | 15000000Pa |
|---|---|
| DFC - Functional Diameter | 35mm |
| DCON - Connection Diameter | 15.4mm |
| KAP - Kappa (z-axis Rot) | 0deg |
| LF - Functional Length | 143mm |
| BD - Body Diameter | 50mm |
| LB - Body Length | 143mm |
| BHTA - Body Half Taper Angle | 0deg |
| TQ - Torque | 30Nm |
| RPMX - Rotational Speed Maximum | 280001/min |
| WT - Weight Of Item | 1.283kg |
| OAL - Overall Length | 173mm |
| OHX - Maximum Overhang | 143mm |
| ORDCODE | C5-391.EH-16 143 |
| ADINTMS - Adaptive Interface Machine Direction | M_CCS01_C0500_1 |
| ADINTWS - Adaptive Interface Workpiece Direction | W_SAT01_A0160_1 |
| CNSC - Coolant Entry Style Code | 3 |
| CXSC - Coolant Exit Style Code | 1 |
| BMC - Body Material Code | 1 |
| CHANGEDATE | 2022-03-24 04:53:00.000 |
| STDNO - Standard Number | ISO26623-1 |
| DPC - Damping Property | False |
| DCP - Data Chip Provision | False |
| BBD - Balanced By Design | True |
| NROTF - Non Rotating Functionality | False |
| RTOF - Rotating Functionality | True |
More from Sandvik Coromant
-
Sandvik Coromant RA300-102R38-20M CoroMill™ 300 face milling cutterR 13 265,25 inc. vat -
Sandvik Coromant RA245-152R38-12M CoroMill™ 245 face milling cutterR 22 763,10 inc. vat -
Sandvik Coromant RA300-102R38-25H CoroMill™ 300 face milling cutterR 13 265,25 inc. vat -
Sandvik Coromant RA245-102R38-12L CoroMill™ 245 face milling cutterR 10 821,50 inc. vat
Write Your Own Review