Sandvik Coromant C4-NC3000-10020-A24 Cylindrical shank with flats to Coromant Capto™ clamping unit
Next
Sandvik Coromant C5-A390.45-50 040 CAT-V to Coromant Capto™ adaptor
Previous
Sandvik Coromant C5-A390.45-50 040 CAT-V to Coromant Capto™ adaptor
Previous
R 6 525,10
inc. vat
In stock
SKU
5728586
CAT-V to Coromant Capto® adaptor
Reliable nationwide shipping
Delivery in 4 - 5 days
CAT-V to Coromant Capto® adaptor
| CP - Coolant Pressure | 8000000Pa |
|---|---|
| DFC - Functional Diameter | 35mm |
| DCON - Connection Diameter | 50mm |
| KAP - Kappa (z-axis Rot) | 0deg |
| LF - Functional Length | 80.01mm |
| BD - Body Diameter | 98.4mm |
| LB - Body Length | 80mm |
| BHTA - Body Half Taper Angle | 0deg |
| TQ - Torque | 45Nm |
| WT - Weight Of Item | 3.64kg |
| OAL - Overall Length | 181.81mm |
| OHX - Maximum Overhang | 80.01mm |
| ORDCODE | C5-A390.45-50 080 |
| ADINTMS - Adaptive Interface Machine Direction | M_SKG31_C0500_1 |
| ADINTWS - Adaptive Interface Workpiece Direction | W_CCS03_C0500_1 |
| CNSC - Coolant Entry Style Code | 1 |
| CXSC - Coolant Exit Style Code | 1 |
| CRKS - Connection Retention Knob Thread Size | 1"-8 |
| BMC - Body Material Code | 1 |
| CHANGEDATE | 2022-03-21 12:24:00.000 |
| STDLET - Standard Letter | AD |
| STDNO - Standard Number | ASME B5.50 |
| DPC - Damping Property | False |
| DCP - Data Chip Provision | False |
| BBD - Balanced By Design | False |
| NROTF - Non Rotating Functionality | False |
| RTOF - Rotating Functionality | True |
Write Your Own Review