Sandvik Coromant C5-A391.19-25 115 Coromant Capto™ to shrink fit chuck
Next
Sandvik Coromant C5-A390.545-50 080 BIG-PLUS CAT-V to Coromant Capto™ adaptor
Previous
Sandvik Coromant C5-A390.545-50 080 BIG-PLUS CAT-V to Coromant Capto™ adaptor
Previous
R 7 698,10
inc. vat
In stock
SKU
6070089
Coromant Capto® to shrink fit chuck
Reliable nationwide shipping
Delivery in 4 - 5 days
Coromant Capto® to shrink fit chuck
| CP - Coolant Pressure | 8000000Pa |
|---|---|
| DFC - Functional Diameter | 35mm |
| DCON - Connection Diameter | 19.05mm |
| KAP - Kappa (z-axis Rot) | 0deg |
| LF - Functional Length | 151mm |
| BD - Body Diameter | 50mm |
| LB - Body Length | 151mm |
| BHTA - Body Half Taper Angle | 0deg |
| RPMX - Rotational Speed Maximum | 280001/min |
| WT - Weight Of Item | 1.436kg |
| OAL - Overall Length | 181mm |
| OHX - Maximum Overhang | 151mm |
| ORDCODE | C5-A391.19-19 151 |
| ADINTMS - Adaptive Interface Machine Direction | M_CCS01_C0500_1 |
| ADINTWS - Adaptive Interface Workpiece Direction | W_CYLSH_R7500_1 |
| CNSC - Coolant Entry Style Code | 3 |
| CXSC - Coolant Exit Style Code | 1 |
| BMC - Body Material Code | 1 |
| CHANGEDATE | 2022-05-04 10:11:00.000 |
| STDNO - Standard Number | ISO26623-1 |
| TCDCON - Connection Diameter Tolerance | h6 |
| DPC - Damping Property | False |
| DCP - Data Chip Provision | False |
| BBD - Balanced By Design | True |
| NROTF - Non Rotating Functionality | False |
| RTOF - Rotating Functionality | True |
Write Your Own Review