Sandvik Coromant C6-391.21-08 075A Coromant Capto™ to Whistle Notch adaptor
Next
Sandvik Coromant C6-391.20-32 090 Coromant Capto™ to Weldon adaptor
Previous
Sandvik Coromant C6-391.20-32 090 Coromant Capto™ to Weldon adaptor
Previous
R 5 920,20
inc. vat
In stock
SKU
5729838
Coromant Capto® to Weldon adaptor
Reliable nationwide shipping
Delivery in 4 - 5 days
Coromant Capto® to Weldon adaptor
| CP - Coolant Pressure | 2000000Pa |
|---|---|
| DFC - Functional Diameter | 44mm |
| DCON - Connection Diameter | 40mm |
| KAP - Kappa (z-axis Rot) | 0deg |
| LF - Functional Length | 100mm |
| BD - Body Diameter | 90mm |
| LB - Body Length | 100mm |
| BHTA - Body Half Taper Angle | 0deg |
| TQ - Torque | 45Nm |
| RPMX - Rotational Speed Maximum | 200001/min |
| WT - Weight Of Item | 3.702kg |
| OAL - Overall Length | 138mm |
| OHX - Maximum Overhang | 100mm |
| LSC - Clamping Length | 74mm |
| ORDCODE | C6-391.20-40 100 |
| ADINTMS - Adaptive Interface Machine Direction | M_CCS01_C0630_1 |
| ADINTWS - Adaptive Interface Workpiece Direction | W_CYLW_G4000_1 |
| CNSC - Coolant Entry Style Code | 3 |
| CXSC - Coolant Exit Style Code | 1 |
| BMC - Body Material Code | 1 |
| CHANGEDATE | 2022-07-19 06:04:00.000 |
| STDNO - Standard Number | ISO26623-1 |
| DPC - Damping Property | False |
| DCP - Data Chip Provision | False |
| BBD - Balanced By Design | False |
| NROTF - Non Rotating Functionality | False |
| RTOF - Rotating Functionality | True |
More from Sandvik Coromant
-
Sandvik Coromant C5-391.02-40 140 Coromant Capto™ reduction adaptorR 7 504,90 inc. vat -
Sandvik Coromant C6-391.02-32 125 Coromant Capto™ reduction adaptorR 6 980,50 inc. vat -
Sandvik Coromant C4-391.02-32 120 Coromant Capto™ reduction adaptorR 6 323,85 inc. vat -
Sandvik Coromant C6-391.02-50 175 Coromant Capto™ reduction adaptorR 8 836,60 inc. vat -
Sandvik Coromant C6-391.02-40 145 Coromant Capto™ reduction adaptorR 7 864,85 inc. vat -
Sandvik Coromant C10-391.01-100 200 Coromant Capto™ extension adaptorR 13 264,10 inc. vat
Write Your Own Review