Sandvik Coromant C6-570-3C 25 230 Coromant Capto™ to CoroTurn™ SL damped adaptor
Next
Sandvik Coromant C6-570-3C 20 108 Coromant Capto™ to CoroTurn™ SL damped adaptor
Previous
Sandvik Coromant C6-570-3C 20 108 Coromant Capto™ to CoroTurn™ SL damped adaptor
Previous
R 25 032,05
inc. vat
In stock
SKU
5729704
Coromant Capto® to CoroTurn® SL damped adaptor
Reliable nationwide shipping
Delivery in 4 - 5 days
Coromant Capto® to CoroTurn® SL damped adaptor
| CP - Coolant Pressure | 7000000Pa |
|---|---|
| DFC - Functional Diameter | 44mm |
| DCON - Connection Diameter | 25mm |
| KAP - Kappa (z-axis Rot) | 0deg |
| LF - Functional Length | 132mm |
| BD - Body Diameter | 25mm |
| LB - Body Length | 103mm |
| BHTA - Body Half Taper Angle | 0deg |
| TQ - Torque | 3.7Nm |
| WT - Weight Of Item | 1.5kg |
| OAL - Overall Length | 170.371mm |
| OHX - Maximum Overhang | 132mm |
| BAWS - Workpiece Side Body Angle | 0deg |
| OHN - Minimum Overhang | 132mm |
| WF - Functional Width | 0mm |
| HF - Functional Height | 0mm |
| LPR - Protruding Length | 132mm |
| ORDCODE | C6-570-3C 25 132 |
| ADINTMS - Adaptive Interface Machine Direction | M_CCS01_C0630_1 |
| ADINTWS - Adaptive Interface Workpiece Direction | W_SLHDSS_C0250_1 |
| CNSC - Coolant Entry Style Code | 3 |
| CXSC - Coolant Exit Style Code | 3 |
| BMC - Body Material Code | 1 |
| CHANGEDATE | 2022-05-23 19:20:00.000 |
| STDNO - Standard Number | ISO26623-1 |
| Hand | N |
| DPC - Damping Property | True |
| DCP - Data Chip Provision | False |
| NROTF - Non Rotating Functionality | True |
| RTOF - Rotating Functionality | False |
More from Sandvik Coromant
-
Sandvik Coromant C5-LC2050-00085M VDI to Coromant Capto™ clamping unitR 25 845,10 inc. vat -
Sandvik Coromant C5-LC2050-53030M VDI to Coromant Capto™ clamping unitR 25 845,10 inc. vat -
Sandvik Coromant C5-A391.20-31 085 Coromant Capto™ to Weldon adaptorR 5 649,95 inc. vat -
Sandvik Coromant C5-A391.20-25 085 Coromant Capto™ to Weldon adaptorR 5 649,95 inc. vat
Write Your Own Review