Sandvik Coromant C5-391.60B-03 158A Coromant Capto™ to floating rubber collet chuck
Next
Sandvik Coromant C5-570-2C 20 059 Coromant Capto™ to CoroTurn™ SL adaptor
Previous
Sandvik Coromant C5-570-2C 20 059 Coromant Capto™ to CoroTurn™ SL adaptor
Previous
R 8 006,30
inc. vat
In stock
SKU
5729584
Coromant Capto® to CoroTurn® SL adaptor
Reliable nationwide shipping
Delivery in 4 - 5 days
Coromant Capto® to CoroTurn® SL adaptor
| CP - Coolant Pressure | 15000000Pa |
|---|---|
| DFC - Functional Diameter | 44mm |
| DCON - Connection Diameter | 40mm |
| KAP - Kappa (z-axis Rot) | 0deg |
| LF - Functional Length | 47mm |
| BD - Body Diameter | 40mm |
| LB - Body Length | 16mm |
| TQ - Torque | 17Nm |
| WT - Weight Of Item | 1.022kg |
| OAL - Overall Length | 85mm |
| OHX - Maximum Overhang | 47mm |
| BAWS - Workpiece Side Body Angle | 0deg |
| WF - Functional Width | 0mm |
| HF - Functional Height | 0mm |
| LPR - Protruding Length | 47mm |
| ORDCODE | C6-570-40-NG |
| ADINTMS - Adaptive Interface Machine Direction | M_CCS01_C0630_1 |
| ADINTWS - Adaptive Interface Workpiece Direction | W_SLHDSS_C0400_1 |
| CNSC - Coolant Entry Style Code | 3 |
| CXSC - Coolant Exit Style Code | 1 |
| DCPS - Data Chip Provision Size | 2 |
| BMC - Body Material Code | 1 |
| CHANGEDATE | 2022-05-04 07:46:00.000 |
| STDNO - Standard Number | ISO26623-1 |
| Hand | N |
| DPC - Damping Property | False |
| DCP - Data Chip Provision | True |
| NROTF - Non Rotating Functionality | True |
| RTOF - Rotating Functionality | False |
More from Sandvik Coromant
-
Sandvik Coromant 880-D3400C5-03 CoroDrill® 880 indexable insert drillR 11 931,25 inc. vat -
Sandvik Coromant 880-D3400L40-02 CoroDrill® 880 indexable insert drillR 9 856,65 inc. vat -
Sandvik Coromant 880-D3400C6-03 CoroDrill® 880 indexable insert drillR 11 931,25 inc. vat -
Sandvik Coromant 880-D3400L40-03 CoroDrill® 880 indexable insert drillR 10 375,30 inc. vat -
Sandvik Coromant 880-D3400L40-05 CoroDrill® 880 indexable insert drillR 12 968,55 inc. vat -
Sandvik Coromant 880-D3400L40-04 CoroDrill® 880 indexable insert drillR 11 931,25 inc. vat
Write Your Own Review