Sandvik Coromant C6-570-4C 50 150-40R Coromant Capto™ to CoroTurn™ SL damped adaptor
Next
Sandvik Coromant C5-570-2C 25 054R Coromant Capto™ to CoroTurn™ SL adaptor
Previous
Sandvik Coromant C5-570-2C 25 054R Coromant Capto™ to CoroTurn™ SL adaptor
Previous
R 51 480,90
inc. vat
In stock
SKU
5729554
Coromant Capto® to CoroTurn® SL damped adaptor
Reliable nationwide shipping
Delivery in 4 - 5 days
Coromant Capto® to CoroTurn® SL damped adaptor
| CP - Coolant Pressure | 7000000Pa |
|---|---|
| DFC - Functional Diameter | 44mm |
| DCON - Connection Diameter | 40mm |
| KAP - Kappa (z-axis Rot) | 0deg |
| LF - Functional Length | 150mm |
| BD - Body Diameter | 50mm |
| LB - Body Length | 122mm |
| BHTA - Body Half Taper Angle | 0deg |
| TQ - Torque | 17Nm |
| WT - Weight Of Item | 2.8kg |
| OAL - Overall Length | 188.325mm |
| OHX - Maximum Overhang | 150mm |
| BAWS - Workpiece Side Body Angle | 0deg |
| OHN - Minimum Overhang | 150mm |
| WF - Functional Width | 5mm |
| HF - Functional Height | 0mm |
| LPR - Protruding Length | 150mm |
| ORDCODE | C6-570-4C 50 150-40L |
| ADINTMS - Adaptive Interface Machine Direction | M_CCS01_C0630_1 |
| ADINTWS - Adaptive Interface Workpiece Direction | W_SLHDSS_C0400_1 |
| CNSC - Coolant Entry Style Code | 3 |
| CXSC - Coolant Exit Style Code | 1 |
| BMC - Body Material Code | 1 |
| CHANGEDATE | 2022-05-23 19:20:00.000 |
| STDNO - Standard Number | ISO26623-1 |
| Hand | L |
| DPC - Damping Property | True |
| DCP - Data Chip Provision | False |
| NROTF - Non Rotating Functionality | True |
| RTOF - Rotating Functionality | False |
More from Sandvik Coromant
-
Sandvik Coromant R210-066C6-14H CoroMill™ 210 face milling cutterR 12 362,50 inc. vat -
Sandvik Coromant R200-068Q27-12L CoroMill™ 200 face milling cutterR 11 228,60 inc. vat -
Sandvik Coromant R200-064Q27-16M CoroMill™ 200 face milling cutterR 11 871,45 inc. vat -
Sandvik Coromant R200-038Q22-12L CoroMill™ 200 face milling cutterR 8 132,80 inc. vat
Write Your Own Review