Sandvik Coromant C5-391.27-20 060 Coromant Capto™ to ISO 9766 adaptor
Next
Sandvik Coromant C6-A390.45-40 090 CAT-V to Coromant Capto™ adaptor
Previous
Sandvik Coromant C6-A390.45-40 090 CAT-V to Coromant Capto™ adaptor
Previous
R 6 469,90
inc. vat
Out of stock
SKU
5728921
CAT-V to Coromant Capto® adaptor
Reliable nationwide shipping
Delivery in 4 - 5 days
CAT-V to Coromant Capto® adaptor
| CP - Coolant Pressure | 8000000Pa |
|---|---|
| DFC - Functional Diameter | 44mm |
| DCON - Connection Diameter | 63mm |
| KAP - Kappa (z-axis Rot) | 0deg |
| LF - Functional Length | 50.0126mm |
| BD - Body Diameter | 82.5mm |
| LB - Body Length | 50mm |
| BHTA - Body Half Taper Angle | 0deg |
| TQ - Torque | 65Nm |
| WT - Weight Of Item | 1.88kg |
| OAL - Overall Length | 132.563mm |
| OHX - Maximum Overhang | 50.0126mm |
| ORDCODE | C6-A390.45-45 050 |
| ADINTMS - Adaptive Interface Machine Direction | M_SKG31_C0450_1 |
| ADINTWS - Adaptive Interface Workpiece Direction | W_CCS03_C0630_1 |
| CNSC - Coolant Entry Style Code | 1 |
| CXSC - Coolant Exit Style Code | 1 |
| CRKS - Connection Retention Knob Thread Size | 3/4"-10 |
| BMC - Body Material Code | 1 |
| CHANGEDATE | 2021-12-20 22:42:00.000 |
| STDLET - Standard Letter | AD |
| STDNO - Standard Number | ASME B5.50 |
| DPC - Damping Property | False |
| DCP - Data Chip Provision | False |
| BBD - Balanced By Design | False |
| NROTF - Non Rotating Functionality | False |
| RTOF - Rotating Functionality | True |
More from Sandvik Coromant
Write Your Own Review