Sandvik Coromant C6-A390.00-50 030 NMTB to Coromant Capto™ adaptor
Next
Sandvik Coromant C6-A390.545-50 040A BIG-PLUS CAT-V to Coromant Capto™ adaptor
Previous
Sandvik Coromant C6-A390.545-50 040A BIG-PLUS CAT-V to Coromant Capto™ adaptor
Previous
R 10 276,40
inc. vat
In stock
SKU
5728897
BIG-PLUS CAT-V to Coromant Capto® adaptor
Reliable nationwide shipping
Delivery in 4 - 5 days
BIG-PLUS CAT-V to Coromant Capto® adaptor
| CP - Coolant Pressure | 8000000Pa |
|---|---|
| DFC - Functional Diameter | 44mm |
| DCON - Connection Diameter | 63mm |
| KAP - Kappa (z-axis Rot) | 270deg |
| LF - Functional Length | 50mm |
| BD - Body Diameter | 98.4mm |
| LB - Body Length | 50mm |
| BHTA - Body Half Taper Angle | 0deg |
| TQ - Torque | 65Nm |
| WT - Weight Of Item | 3.105kg |
| OAL - Overall Length | 151.8mm |
| OHX - Maximum Overhang | 50mm |
| ORDCODE | C6-A390.546-50 050 |
| ADINTMS - Adaptive Interface Machine Direction | M_SKG31BP_C0500_1 |
| ADINTWS - Adaptive Interface Workpiece Direction | W_CCS03_C0630_1 |
| CNSC - Coolant Entry Style Code | 1 |
| CXSC - Coolant Exit Style Code | 1 |
| CRKS - Connection Retention Knob Thread Size | 1"-8 |
| BMC - Body Material Code | 1 |
| CHANGEDATE | 2022-01-20 05:10:00.000 |
| STDLET - Standard Letter | AD |
| STDNO - Standard Number | ISO26623-2 |
| DPC - Damping Property | False |
| DCP - Data Chip Provision | False |
| BBD - Balanced By Design | False |
| NROTF - Non Rotating Functionality | False |
| RTOF - Rotating Functionality | True |
More from Sandvik Coromant
-
Sandvik Coromant 880-D0730L50-04 CoroDrill® 880 indexable insert drillR 32 546,15 inc. vat -
Sandvik Coromant 880-D0830LX63-03 CoroDrill® 880 indexable insert drillR 34 199,85 inc. vat
Write Your Own Review