Sandvik Coromant C8-DCMNN-00150-16 T-Max™ P cutting unit for turning
Next
Sandvik Coromant C8-DCLNR-55080-25 T-Max™ P cutting unit for turning
Previous
Sandvik Coromant C8-DCLNR-55080-25 T-Max™ P cutting unit for turning
Previous
R 6 306,60
inc. vat
Out of stock
SKU
5729643
T-Max® cutting unit for turning
Reliable nationwide shipping
Delivery in 4 - 5 days
T-Max® cutting unit for turning
| CP - Coolant Pressure | 4000000Pa |
|---|---|
| DFC - Functional Diameter | 44mm |
| DCON - Connection Diameter | 63mm |
| KAP - Kappa (z-axis Rot) | 0deg |
| LF - Functional Length | 65mm |
| TQ - Torque | 3.9Nm |
| WT - Weight Of Item | 1.065kg |
| OAL - Overall Length | 103mm |
| OHX - Maximum Overhang | 65mm |
| KAPR - Tool Cutting Edge Angle | 93deg |
| RMPX - Maximum Ramping Angle | 27deg |
| DMIN - Minimum Bore Diameter | 190mm |
| BAWS - Workpiece Side Body Angle | 0deg |
| BAMS - Machine Side Body Angle | 0deg |
| WF - Functional Width | 45mm |
| HF - Functional Height | 0mm |
| GAMO - Orthogonal Rake Angle | -6deg |
| LAMS - Inclination Angle | -7deg |
| AN - Clearance Angle Major | 0deg |
| IC - Inscribed Circle Diameter | 12.7mm |
| RE - Corner Radius | 0.79375mm |
| Insert Thickness | 7.9375mm |
| ORDCODE | C6-CDJNL-45065-15-4 |
| ADINTMS - Adaptive Interface Machine Direction | M_CCS01_C0630_1 |
| CNSC - Coolant Entry Style Code | 3 |
| CXSC - Coolant Exit Style Code | 3 |
| BMC - Body Material Code | 1 |
| CHANGEDATE | 2022-05-16 16:55:00.000 |
| STDNO - Standard Number | ISO26623-1 |
| MTP - Clamping Type Code | C |
| CUTINT_MASTER - Part 2 Of Cutting Item Interface Identifiers | WISO_DN1507_2 |
| Hand | L |
| MIID - Master Insert Identification | DNGN 15 07 08 |
| IFS - Insert Mounting Style Code | 1 |
| SC - Insert Shape Code | D |
| SSC - Insert Seat Size Code | 15 |
| CICT - Cutting Item Count | 1 |
| DPC - Damping Property | False |
| NROTF - Non Rotating Functionality | True |
| RTOF - Rotating Functionality | False |
More from Sandvik Coromant
Write Your Own Review