Sandvik Coromant C6-LC140-205L VDI to Coromant Capto™ clamping unit
Next
Sandvik Coromant C6-LC115-130L VDI to Coromant Capto™ clamping unit
Previous
Sandvik Coromant C6-LC115-130L VDI to Coromant Capto™ clamping unit
Previous
R 43 751,75
inc. vat
In stock
SKU
6144297
VDI to Coromant Capto® clamping unit
Reliable nationwide shipping
Delivery in 4 - 5 days
VDI to Coromant Capto® clamping unit
| CP - Coolant Pressure | 8000000Pa |
|---|---|
| DFC - Functional Diameter | 44mm |
| DCON - Connection Diameter | 63mm |
| KAP - Kappa (z-axis Rot) | 0deg |
| LF - Functional Length | 60mm |
| TQ - Torque | 90Nm |
| WT - Weight Of Item | 24.756kg |
| OAL - Overall Length | 102mm |
| OHX - Maximum Overhang | 60mm |
| BAWS - Workpiece Side Body Angle | 0deg |
| WF - Functional Width | 165mm |
| HF - Functional Height | 0mm |
| LPR - Protruding Length | 102mm |
| OAH - Overall Height | 140mm |
| OAW - Overall Width | 310mm |
| ORDCODE | C6-LC140-165L |
| ADINTMS - Adaptive Interface Machine Direction | M_PMD01_A1400_1 |
| ADINTWS - Adaptive Interface Workpiece Direction | W_CCS02_C0630_1 |
| CNSC - Coolant Entry Style Code | 2 |
| CXSC - Coolant Exit Style Code | 2 |
| BMC - Body Material Code | 1 |
| CHANGEDATE | 2022-04-01 14:22:00.000 |
| STDNO - Standard Number | ISO26623-2 |
| Hand | L |
| NROTF - Non Rotating Functionality | True |
| RTOF - Rotating Functionality | False |
More from Sandvik Coromant
Write Your Own Review