Sandvik Coromant C6-LC2090-42060 Manual clamping unit
Next
Sandvik Coromant C6-570-2C 50 097L40 Coromant Capto™ to CoroTurn™ SL adaptor
Previous
Sandvik Coromant C6-570-2C 50 097L40 Coromant Capto™ to CoroTurn™ SL adaptor
Previous
R 26 732,90
inc. vat
In stock
SKU
5729281
Rectangular shank to Coromant Capto® clamping unit
Reliable nationwide shipping
Delivery in 4 - 5 days
Rectangular shank to Coromant Capto® clamping unit
| CP - Coolant Pressure | 8000000Pa |
|---|---|
| DFC - Functional Diameter | 44mm |
| DCON - Connection Diameter | 63mm |
| KAP - Kappa (z-axis Rot) | 0deg |
| LF - Functional Length | 140mm |
| TQ - Torque | 90Nm |
| WT - Weight Of Item | 11.4kg |
| OAL - Overall Length | 140mm |
| OHX - Maximum Overhang | 9mm |
| BAWS - Workpiece Side Body Angle | 0deg |
| WF - Functional Width | 93mm |
| HF - Functional Height | 40mm |
| H - Shank Height | 40mm |
| B - Shank Width | 40mm |
| OAH - Overall Height | 105mm |
| OAW - Overall Width | 135mm |
| HRY - Lowest Point From Reference Plain | 13mm |
| ORDCODE | C6-LC2080-93140 |
| ADINTMS - Adaptive Interface Machine Direction | M_VKT01_A4040_1 |
| ADINTWS - Adaptive Interface Workpiece Direction | W_CCS02_C0630_1 |
| CNSC - Coolant Entry Style Code | 1 |
| CXSC - Coolant Exit Style Code | 2 |
| BMC - Body Material Code | 1 |
| CHANGEDATE | 2022-04-01 14:19:00.000 |
| STDNO - Standard Number | ISO26623-2 |
| Hand | L |
| CNT - Coolant Entry Thread Size | G 1/4-19 |
| NROTF - Non Rotating Functionality | True |
| RTOF - Rotating Functionality | False |
More from Sandvik Coromant
Write Your Own Review