Sandvik Coromant C6-LF123H13-45065B CoroCut™ 1-2 cutting unit for parting & grooving
Next
Sandvik Coromant C5-LF123L13-35060B CoroCut™ 1-2 cutting unit for parting & grooving
Previous
Sandvik Coromant C5-LF123L13-35060B CoroCut™ 1-2 cutting unit for parting & grooving
Previous
R 6 322,70
inc. vat
In stock
SKU
5846655
CoroCut® 1-2 cutting unit for parting and grooving
Reliable nationwide shipping
Delivery in 4 - 5 days
CoroCut® 1-2 cutting unit for parting and grooving
| CP - Coolant Pressure | 4000000Pa |
|---|---|
| DFC - Functional Diameter | 44mm |
| DCON - Connection Diameter | 63mm |
| KAP - Kappa (z-axis Rot) | 0deg |
| LF - Functional Length | 65mm |
| TQ - Torque | 3Nm |
| WT - Weight Of Item | 1.11kg |
| OAL - Overall Length | 103mm |
| OHX - Maximum Overhang | 65mm |
| KAPR - Tool Cutting Edge Angle | 90deg |
| BAWS - Workpiece Side Body Angle | 0deg |
| WF - Functional Width | 45mm |
| HF - Functional Height | 0mm |
| GAMO - Orthogonal Rake Angle | 0deg |
| LAMS - Inclination Angle | 0deg |
| Insert Thickness | 4.3321mm |
| CW - Cutting Width | 3mm |
| CDX - Cutting Depth Maximum | 10mm |
| ORDCODE | C6-LF123G10-45065B |
| ADINTMS - Adaptive Interface Machine Direction | M_CCS01_C0630_1 |
| CNSC - Coolant Entry Style Code | 3 |
| CXSC - Coolant Exit Style Code | 5 |
| BMC - Body Material Code | 1 |
| CHANGEDATE | 2022-07-05 15:34:00.000 |
| STDNO - Standard Number | ISO26623-1 |
| MTP - Clamping Type Code | C |
| CUTINT_MASTER - Part 2 Of Cutting Item Interface Identifiers | WCOR_CCG2_7 |
| Hand | L |
| MIID - Master Insert Identification | N123G2-0300-0003-TF |
| SSC - Insert Seat Size Code | G |
| CICT - Cutting Item Count | 1 |
| NROTF - Non Rotating Functionality | True |
| RTOF - Rotating Functionality | False |
More from Sandvik Coromant
Write Your Own Review