Sandvik Coromant C6-R25D-063-310 Coromant Capto™ to damped arbor adaptor
Next
Sandvik Coromant C6-R25D-063-200 Coromant Capto™ to damped arbor adaptor
Previous
Sandvik Coromant C6-R25D-063-200 Coromant Capto™ to damped arbor adaptor
Previous
R 87 693,25
inc. vat
In stock
SKU
7092095
Coromant Capto® to damped arbor adaptor
Reliable nationwide shipping
Delivery in 4 - 5 days
Coromant Capto® to damped arbor adaptor
| CP - Coolant Pressure | 7000000Pa |
|---|---|
| DFC - Functional Diameter | 44mm |
| DCON - Connection Diameter | 25.4mm |
| KAP - Kappa (z-axis Rot) | 0deg |
| LF - Functional Length | 260mm |
| BD - Body Diameter | 63mm |
| LB - Body Length | 260mm |
| BHTA - Body Half Taper Angle | 0deg |
| TQ - Torque | 65Nm |
| RPMX - Rotational Speed Maximum | 80001/min |
| WT - Weight Of Item | 7.2kg |
| OAL - Overall Length | 298mm |
| OHX - Maximum Overhang | 260mm |
| LSC - Clamping Length | 18mm |
| ORDCODE | C6-R25D-063-260 |
| ADINTMS - Adaptive Interface Machine Direction | M_CCS01_C0630_1 |
| ADINTWS - Adaptive Interface Workpiece Direction | W_FDA1AB1_S1000_1 |
| CNSC - Coolant Entry Style Code | 3 |
| CXSC - Coolant Exit Style Code | 4 |
| BMC - Body Material Code | 1 |
| CHANGEDATE | 2022-05-23 17:50:00.000 |
| STDNO - Standard Number | ISO26623-1 |
| DPC - Damping Property | True |
| DCP - Data Chip Provision | False |
| BBD - Balanced By Design | False |
| NROTF - Non Rotating Functionality | False |
| RTOF - Rotating Functionality | True |
More from Sandvik Coromant
-
Sandvik Coromant R210-063Q27-14M CoroMill™ 210 face milling cutterR 10 122,30 inc. vat -
Sandvik Coromant R200-038Q22-12H CoroMill™ 200 face milling cutterR 8 485,85 inc. vat
Write Your Own Review