Sandvik Coromant C8-SL-2C81 180-40-2 Boring bar for two CoroTurn™ SL heads
Next
Sandvik Coromant C6-SL-40-90-LF Coromant Capto™ to CoroTurn™ SL adaptor
Previous
Sandvik Coromant C6-SL-40-90-LF Coromant Capto™ to CoroTurn™ SL adaptor
Previous
R 12 505,10
inc. vat
In stock
SKU
6260258
Boring bar for two CoroTurn® SL heads
Reliable nationwide shipping
Delivery in 4 - 5 days
Boring bar for two CoroTurn® SL heads
| CP - Coolant Pressure | 7000000Pa |
|---|---|
| DFC - Functional Diameter | 44mm |
| DCON - Connection Diameter | 32mm |
| KAP - Kappa (z-axis Rot) | 180deg |
| LF - Functional Length | 150mm |
| TQ - Torque | 8.8Nm |
| WT - Weight Of Item | 3.467kg |
| OAL - Overall Length | 188mm |
| OHX - Maximum Overhang | 150mm |
| BAWS - Workpiece Side Body Angle | 0deg |
| WF - Functional Width | 16.5mm |
| HF - Functional Height | 0mm |
| LPR - Protruding Length | 150mm |
| OAW - Overall Width | 65mm |
| DIX - Maximum Tool Changer Interference Diameter | 65mm |
| ORDCODE | C6-SL-2C65 150-32-2 |
| ADINTMS - Adaptive Interface Machine Direction | M_CCS01_C0630_1 |
| ADINTWS - Adaptive Interface Workpiece Direction | W_SLHDSA1_C0320_1 |
| CNSC - Coolant Entry Style Code | 3 |
| CXSC - Coolant Exit Style Code | 1 |
| BMC - Body Material Code | 1 |
| CHANGEDATE | 2022-03-25 04:53:00.000 |
| STDNO - Standard Number | ISO26623-1 |
| Hand | N |
| CCONWS - Workpiece Side Connection Count | 2 |
| DPC - Damping Property | False |
| DCP - Data Chip Provision | False |
| NROTF - Non Rotating Functionality | True |
| RTOF - Rotating Functionality | False |
More from Sandvik Coromant
Write Your Own Review