Sandvik Coromant C6-SVUBR-45065-16HP CoroTurn™ 107 cutting unit for turning
Next
Sandvik Coromant C8-PDUNR-55080-15HP T-Max™ P cutting unit for turning
Previous
Sandvik Coromant C8-PDUNR-55080-15HP T-Max™ P cutting unit for turning
Previous
R 9 254,05
inc. vat
In stock
SKU
6066657
CoroTurn® 107 cutting unit for turning
Reliable nationwide shipping
Delivery in 4 - 5 days
CoroTurn® 107 cutting unit for turning
| CP - Coolant Pressure | 15000000Pa |
|---|---|
| DFC - Functional Diameter | 44mm |
| DCON - Connection Diameter | 63mm |
| KAP - Kappa (z-axis Rot) | 0deg |
| LF - Functional Length | 65mm |
| TQ - Torque | 3Nm |
| WT - Weight Of Item | 1.405kg |
| OAL - Overall Length | 103mm |
| OHX - Maximum Overhang | 65mm |
| KAPR - Tool Cutting Edge Angle | 93deg |
| RMPX - Maximum Ramping Angle | 50deg |
| DMIN - Minimum Bore Diameter | 85mm |
| BAWS - Workpiece Side Body Angle | 0deg |
| BAMS - Machine Side Body Angle | 0deg |
| WF - Functional Width | 45mm |
| HF - Functional Height | 0mm |
| GAMO - Orthogonal Rake Angle | 0deg |
| LAMS - Inclination Angle | 0deg |
| AN - Clearance Angle Major | 5deg |
| IC - Inscribed Circle Diameter | 9.525mm |
| RE - Corner Radius | 0.79375mm |
| Insert Thickness | 4.7625mm |
| ORDCODE | C6-SVUBL-45065-16HP |
| ADINTMS - Adaptive Interface Machine Direction | M_CCS01_C0630_1 |
| CNSC - Coolant Entry Style Code | 3 |
| CXSC - Coolant Exit Style Code | 8 |
| BMC - Body Material Code | 1 |
| CHANGEDATE | 2022-07-05 15:36:00.000 |
| STDNO - Standard Number | ISO26623-1 |
| MTP - Clamping Type Code | S |
| CUTINT_MASTER - Part 2 Of Cutting Item Interface Identifiers | WISO_VB1604_1 |
| Hand | L |
| MIID - Master Insert Identification | VBMT 16 04 08 |
| IFS - Insert Mounting Style Code | 3 |
| SC - Insert Shape Code | V |
| SSC - Insert Seat Size Code | 16 |
| CICT - Cutting Item Count | 1 |
| DPC - Damping Property | False |
| NROTF - Non Rotating Functionality | True |
| RTOF - Rotating Functionality | False |
More from Sandvik Coromant
-
Sandvik Coromant LAG123J11-40B CoroCut™ 1-2 boring bar for groovingR 7 186,35 inc. vat -
Sandvik Coromant LAG123H13-50B CoroCut™ 1-2 boring bar for groovingR 8 097,15 inc. vat -
Sandvik Coromant LAG123H11-40B CoroCut™ 1-2 boring bar for groovingR 7 186,35 inc. vat -
Sandvik Coromant LAG123J08-25B CoroCut™ 1-2 boring bar for groovingR 4 548,25 inc. vat -
Sandvik Coromant LAG123J11-32B CoroCut™ 1-2 boring bar for groovingR 5 706,30 inc. vat -
Sandvik Coromant LAG123J045-24B CoroCut™ 1-2 boring bar for groovingR 7 186,35 inc. vat
Write Your Own Review