Sandvik Coromant C5-570-3C 32 154 Coromant Capto™ to CoroTurn™ SL damped adaptor
Next
Sandvik Coromant C5-391.02-32 060A Coromant Capto™ reduction adaptor
Previous
Sandvik Coromant C5-391.02-32 060A Coromant Capto™ reduction adaptor
Previous
R 6 415,85
inc. vat
In stock
SKU
5729124
Coromant Capto® to arbor adaptor
Reliable nationwide shipping
Delivery in 4 - 5 days
Coromant Capto® to arbor adaptor
| DFC - Functional Diameter | 55mm |
|---|---|
| DCON - Connection Diameter | 60mm |
| KAP - Kappa (z-axis Rot) | 0deg |
| LF - Functional Length | 60mm |
| BD - Body Diameter | 130mm |
| LB - Body Length | 60mm |
| BHTA - Body Half Taper Angle | 0deg |
| TQ - Torque | 180Nm |
| RPMX - Rotational Speed Maximum | 140001/min |
| WT - Weight Of Item | 6.03kg |
| OAL - Overall Length | 108mm |
| OHX - Maximum Overhang | 60mm |
| DBC - Diameter Bolt Circle | 101.6mm |
| ORDCODE | C8-391.05-60 060 |
| ADINTMS - Adaptive Interface Machine Direction | M_CCS01_C0800_1 |
| ADINTWS - Adaptive Interface Workpiece Direction | W_FDA1C4_G6000_1 |
| CNSC - Coolant Entry Style Code | 0 |
| CXSC - Coolant Exit Style Code | 0 |
| BMC - Body Material Code | 1 |
| CHANGEDATE | 2021-12-20 22:42:00.000 |
| STDNO - Standard Number | ISO26623-1 |
| DPC - Damping Property | False |
| DCP - Data Chip Provision | False |
| BBD - Balanced By Design | False |
| NROTF - Non Rotating Functionality | False |
| RTOF - Rotating Functionality | True |
More from Sandvik Coromant
-
Sandvik Coromant A08K-STFPR 06 CoroTurn™ 111 boring bar for turningR 2 190,75 inc. vat -
Sandvik Coromant A04F-STFCL 1.2-R CoroTurn™ 107 boring bar for turningR 2 734,70 inc. vat -
Sandvik Coromant A08M-SDUCR 2 CoroTurn™ 107 boring bar for turningR 2 190,75 inc. vat -
Sandvik Coromant A04F-STFCR 1.2 CoroTurn™ 107 boring bar for turningR 2 723,20 inc. vat -
Sandvik Coromant A04F-STFCR 1.2-R CoroTurn™ 107 boring bar for turningR 2 734,70 inc. vat -
Sandvik Coromant A08M-SDUCL 2 CoroTurn™ 107 boring bar for turningR 2 190,75 inc. vat
Write Your Own Review