Sandvik Coromant C8-391.14-20 065 Coromant Capto™ to ER collet chuck
Next
Sandvik Coromant C8-391.10-50 030 Coromant Capto™ to side and face mill arbor adaptor
Previous
Sandvik Coromant C8-391.10-50 030 Coromant Capto™ to side and face mill arbor adaptor
Previous
R 5 888,00
inc. vat
In stock
SKU
5729377
Coromant Capto® to side and face mill arbor adaptor
Reliable nationwide shipping
Delivery in 4 - 5 days
Coromant Capto® to side and face mill arbor adaptor
| CP - Coolant Pressure | 8000000Pa |
|---|---|
| DFC - Functional Diameter | 55mm |
| DCON - Connection Diameter | 60mm |
| KAP - Kappa (z-axis Rot) | 0deg |
| LF - Functional Length | 30mm |
| BD - Body Diameter | 80mm |
| LB - Body Length | 30mm |
| BHTA - Body Half Taper Angle | 0deg |
| TQ - Torque | 180Nm |
| RPMX - Rotational Speed Maximum | 40001/min |
| WT - Weight Of Item | 3.507kg |
| OAL - Overall Length | 78mm |
| OHX - Maximum Overhang | 30mm |
| LSC - Clamping Length | 60mm |
| ORDCODE | C8-391.10-60 030 |
| ADINTMS - Adaptive Interface Machine Direction | M_CCS01_C0800_1 |
| ADINTWS - Adaptive Interface Workpiece Direction | W_FDA21_G6000_1 |
| CNSC - Coolant Entry Style Code | 3 |
| CXSC - Coolant Exit Style Code | 1 |
| BMC - Body Material Code | 1 |
| CHANGEDATE | 2022-05-01 03:05:00.000 |
| STDNO - Standard Number | ISO26623-1 |
| DPC - Damping Property | False |
| DCP - Data Chip Provision | False |
| BBD - Balanced By Design | False |
| NROTF - Non Rotating Functionality | False |
| RTOF - Rotating Functionality | True |
More from Sandvik Coromant
-
Sandvik Coromant A08M-STFCR 1.8-R CoroTurn™ 107 boring bar for turningR 2 197,65 inc. vat
Write Your Own Review