Sandvik Coromant C8-A390.545-50 150 BIG-PLUS CAT-V to Coromant Capto™ adaptor
Next
Sandvik Coromant C8-391.19-20 095 Coromant Capto™ to shrink fit chuck
Previous
Sandvik Coromant C8-391.19-20 095 Coromant Capto™ to shrink fit chuck
Previous
R 8 851,55
inc. vat
In stock
SKU
6070107
Coromant Capto® to shrink fit chuck
Reliable nationwide shipping
Delivery in 4 - 5 days
Coromant Capto® to shrink fit chuck
| CP - Coolant Pressure | 8000000Pa |
|---|---|
| DFC - Functional Diameter | 55mm |
| DCON - Connection Diameter | 25mm |
| KAP - Kappa (z-axis Rot) | 0deg |
| LF - Functional Length | 100mm |
| BD - Body Diameter | 80mm |
| LB - Body Length | 100mm |
| BHTA - Body Half Taper Angle | 0deg |
| RPMX - Rotational Speed Maximum | 140001/min |
| WT - Weight Of Item | 2.5kg |
| OAL - Overall Length | 148mm |
| OHX - Maximum Overhang | 100mm |
| ORDCODE | C8-391.19-25 100 |
| ADINTMS - Adaptive Interface Machine Direction | M_CCS01_C0800_1 |
| ADINTWS - Adaptive Interface Workpiece Direction | W_CYLSH_G2500_1 |
| CNSC - Coolant Entry Style Code | 3 |
| CXSC - Coolant Exit Style Code | 1 |
| BMC - Body Material Code | 1 |
| CHANGEDATE | 2022-05-04 11:09:00.000 |
| STDNO - Standard Number | ISO26623-1 |
| TCDCON - Connection Diameter Tolerance | h6 |
| DPC - Damping Property | False |
| DCP - Data Chip Provision | False |
| BBD - Balanced By Design | True |
| NROTF - Non Rotating Functionality | False |
| RTOF - Rotating Functionality | True |
More from Sandvik Coromant
-
Sandvik Coromant 880-D4800L40-03 CoroDrill® 880 indexable insert drillR 11 620,75 inc. vat -
Sandvik Coromant 880-D2700C6-03 CoroDrill® 880 indexable insert drillR 10 976,75 inc. vat -
Sandvik Coromant 880-D2850L32-03 CoroDrill® 880 indexable insert drillR 9 545,00 inc. vat -
Sandvik Coromant 880-D4800L50-04 CoroDrill® 880 indexable insert drillR 13 363,00 inc. vat -
Sandvik Coromant 880-D2700L32-02 CoroDrill® 880 indexable insert drillR 9 067,75 inc. vat -
Sandvik Coromant 880-D4800L40-02 CoroDrill® 880 indexable insert drillR 11 038,85 inc. vat
Write Your Own Review