Sandvik Coromant C8-391.27-16 080 Coromant Capto™ to ISO 9766 adaptor
Next
Sandvik Coromant C8-391.21-32 095 Coromant Capto™ to Whistle Notch adaptor
Previous
Sandvik Coromant C8-391.21-32 095 Coromant Capto™ to Whistle Notch adaptor
Previous
R 6 492,90
inc. vat
Out of stock
SKU
5730269
Coromant Capto® to Whistle Notch adaptor
Reliable nationwide shipping
Delivery in 4 - 5 days
Coromant Capto® to Whistle Notch adaptor
| CP - Coolant Pressure | 2000000Pa |
|---|---|
| DFC - Functional Diameter | 55mm |
| DCON - Connection Diameter | 25mm |
| KAP - Kappa (z-axis Rot) | 0deg |
| LF - Functional Length | 60mm |
| BD - Body Diameter | 80mm |
| LB - Body Length | 60mm |
| BHTA - Body Half Taper Angle | 0deg |
| TQ - Torque | 25Nm |
| WT - Weight Of Item | 1745g |
| OAL - Overall Length | 108mm |
| OHX - Maximum Overhang | 60mm |
| ORDCODE | C8-391.25-25 060 |
| ADINTMS - Adaptive Interface Machine Direction | M_CCS01_C0800_1 |
| ADINTWS - Adaptive Interface Workpiece Direction | W_CYLWN_G2500_1 |
| CNSC - Coolant Entry Style Code | 3 |
| CXSC - Coolant Exit Style Code | 1 |
| BMC - Body Material Code | 1 |
| CHANGEDATE | 2022-08-27 19:10:00.000 |
| STDNO - Standard Number | ISO26623-1 |
| DPC - Damping Property | False |
| BBD - Balanced By Design | False |
| NROTF - Non Rotating Functionality | False |
| RTOF - Rotating Functionality | True |
More from Sandvik Coromant
Write Your Own Review