Sandvik Coromant C8-570-3C 25 147 Coromant Capto™ to CoroTurn™ SL damped adaptor
Next
Sandvik Coromant C8-570-3C 40 368 Coromant Capto™ to CoroTurn™ SL damped adaptor
Previous
Sandvik Coromant C8-570-3C 40 368 Coromant Capto™ to CoroTurn™ SL damped adaptor
Previous
R 89 137,65
inc. vat
In stock
SKU
5729425
Coromant Capto® to CoroTurn® SL quick change damped adaptor
Reliable nationwide shipping
Delivery in 4 - 5 days
Coromant Capto® to CoroTurn® SL quick change damped adaptor
| CP - Coolant Pressure | 7000000Pa |
|---|---|
| DFC - Functional Diameter | 55mm |
| DCON - Connection Diameter | 80mm |
| KAP - Kappa (z-axis Rot) | 0deg |
| LF - Functional Length | 475mm |
| BD - Body Diameter | 80mm |
| LB - Body Length | 475mm |
| BHTA - Body Half Taper Angle | 0deg |
| TQ - Torque | 50Nm |
| WT - Weight Of Item | 17.1kg |
| OAL - Overall Length | 538.5mm |
| OHX - Maximum Overhang | 475mm |
| BAWS - Workpiece Side Body Angle | 0deg |
| OHN - Minimum Overhang | 475mm |
| WF - Functional Width | 0mm |
| HF - Functional Height | 0mm |
| LPR - Protruding Length | 475mm |
| ADJLN - Minimum Adjustment Limit | 0mm |
| ADJLX - Maximum Adjustment Limit | 19mm |
| ORDCODE | C8-570-3C 80 475 |
| ADINTMS - Adaptive Interface Machine Direction | M_CCS01_C0800_1 |
| ADINTWS - Adaptive Interface Workpiece Direction | W_SLHDQ_C0800_1 |
| CNSC - Coolant Entry Style Code | 3 |
| CXSC - Coolant Exit Style Code | 1 |
| BMC - Body Material Code | 1 |
| CHANGEDATE | 2022-08-26 14:31:00.000 |
| STDNO - Standard Number | ISO26623-1 |
| Hand | N |
| DPC - Damping Property | True |
| DCP - Data Chip Provision | False |
| NROTF - Non Rotating Functionality | True |
| RTOF - Rotating Functionality | False |
| ADJBY - Adjustability | True |
More from Sandvik Coromant
Write Your Own Review