Sandvik Coromant C8-570-40-RF Coromant Capto™ to CoroTurn™ SL adaptor
Next
Sandvik Coromant C8-570-4C 60 180-40R Coromant Capto™ to CoroTurn™ SL damped adaptor
Previous
Sandvik Coromant C8-570-4C 60 180-40R Coromant Capto™ to CoroTurn™ SL damped adaptor
Previous
R 8 702,05
inc. vat
In stock
SKU
5729869
Coromant Capto® to CoroTurn® SL adaptor
Reliable nationwide shipping
Delivery in 4 - 5 days
Coromant Capto® to CoroTurn® SL adaptor
| CP - Coolant Pressure | 7000000Pa |
|---|---|
| DFC - Functional Diameter | 55mm |
| DCON - Connection Diameter | 40mm |
| KAP - Kappa (z-axis Rot) | 0deg |
| LF - Functional Length | 50mm |
| TQ - Torque | 17Nm |
| WT - Weight Of Item | 2.131kg |
| OAL - Overall Length | 118mm |
| OHX - Maximum Overhang | 50mm |
| BAWS - Workpiece Side Body Angle | 90deg |
| WF - Functional Width | 41mm |
| HF - Functional Height | 0mm |
| LPR - Protruding Length | 70.3mm |
| ORDCODE | C8-570-40-LF |
| ADINTMS - Adaptive Interface Machine Direction | M_CCS01_C0800_1 |
| ADINTWS - Adaptive Interface Workpiece Direction | W_SLHDSA1_C0400_1 |
| CNSC - Coolant Entry Style Code | 3 |
| CXSC - Coolant Exit Style Code | 1 |
| BMC - Body Material Code | 1 |
| CHANGEDATE | 2021-11-16 09:18:00.000 |
| STDNO - Standard Number | ISO26623-1 |
| Hand | L |
| DPC - Damping Property | False |
| DCP - Data Chip Provision | False |
| NROTF - Non Rotating Functionality | True |
| RTOF - Rotating Functionality | False |
More from Sandvik Coromant
Write Your Own Review