Sandvik Coromant C4-Y25-050-060 Coromant Capto™ to arbor with driving screws adaptor
Next
Sandvik Coromant C6-X40-080-090 Coromant Capto™ to arbor with driving screws adaptor
Previous
Sandvik Coromant C6-X40-080-090 Coromant Capto™ to arbor with driving screws adaptor
Previous
R 11 110,15
inc. vat
In stock
SKU
6718398
Coromant Capto® to arbor with driving screws adaptor
Reliable nationwide shipping
Delivery in 4 - 5 days
Coromant Capto® to arbor with driving screws adaptor
| CP - Coolant Pressure | 8000000Pa |
|---|---|
| DFC - Functional Diameter | 55mm |
| DCON - Connection Diameter | 40mm |
| KAP - Kappa (z-axis Rot) | 0deg |
| LF - Functional Length | 95mm |
| BD - Body Diameter | 80mm |
| LB - Body Length | 95mm |
| BHTA - Body Half Taper Angle | 0deg |
| TQ - Torque | 70Nm |
| RPMX - Rotational Speed Maximum | 80001/min |
| WT - Weight Of Item | 4.296kg |
| OAL - Overall Length | 145.4mm |
| OHX - Maximum Overhang | 95mm |
| LSC - Clamping Length | 2.4mm |
| DBC - Diameter Bolt Circle | 63mm |
| ORDCODE | C8-X40-080-095 |
| ADINTMS - Adaptive Interface Machine Direction | M_CCS01_C0800_1 |
| ADINTWS - Adaptive Interface Workpiece Direction | W_FDAC24_C0X40_1 |
| CNSC - Coolant Entry Style Code | 3 |
| CXSC - Coolant Exit Style Code | 3 |
| BMC - Body Material Code | 1 |
| CHANGEDATE | 2022-01-19 08:20:00.000 |
| STDNO - Standard Number | ISO26623-1 |
| DPC - Damping Property | False |
| DCP - Data Chip Provision | False |
| BBD - Balanced By Design | True |
| NROTF - Non Rotating Functionality | False |
| RTOF - Rotating Functionality | True |
More from Sandvik Coromant
Write Your Own Review