Sandvik Coromant CNMG 12 04 08-KM 3205 T-Max™ P insert for turning
Next
Sandvik Coromant CNMA 19 06 16-KR 3210 T-Max™ P insert for turning
Previous
Sandvik Coromant CNMA 19 06 16-KR 3210 T-Max™ P insert for turning
Previous
R 117,30
inc. vat
In stock
SKU
5723922
CoroTurn® 107 insert for turning
Reliable nationwide shipping
Delivery in 4 - 5 days
CoroTurn® 107 insert for turning
| KAP - Kappa (z-axis Rot) | 0deg |
|---|---|
| WT - Weight Of Item | 0.001kg |
| AN - Clearance Angle Major | 7deg |
| IC - Inscribed Circle Diameter | 6.35mm |
| RE - Corner Radius | 0.3969mm |
| Insert Thickness | 2.38125mm |
| D1 - Fixing Hole Diameter | 2.8mm |
| LE - Cutting Edge Effective Length | 6.048mm |
| L - Cutting Edge Length | 6.448mm |
| ORDCODE | CCMT 06 02 04-KM H13A |
| CHANGEDATE | 2021-12-17 16:58:00.000 |
| Hand | N |
| IFS - Insert Mounting Style Code | 3 |
| SC - Insert Shape Code | C |
| SSC - Insert Seat Size Code | 06 |
| CUTINT_SIZESHAPE - Insert Size And Shape | MISO_CC0602_1 |
| Grade | H13A |
| SUBSTRATE | HW |
| CBMD - Chip Breaker Manufacturer's Designation | KM |
| CEDC - Cutting Edge Count | 2 |
| WEP - Wiper Edge Property | False |
More from Sandvik Coromant
-
Sandvik Coromant 930-C3-T-12-046 Coromant Capto™ to CoroChuckâ„¢ 930R 9 017,15 inc. vat
Write Your Own Review