Sandvik Coromant CNMG 12 04 08-WM 1525 T-Max™ P insert for turning
Next
Sandvik Coromant CCMT 06 02 04-MM 1105 CoroTurn™ 107 insert for turning
Previous
Sandvik Coromant CCMT 06 02 04-MM 1105 CoroTurn™ 107 insert for turning
Previous
R 147,20
inc. vat
In stock
SKU
5724024
CoroTurn® 107 insert for turning
Reliable nationwide shipping
Delivery in 4 - 5 days
CoroTurn® 107 insert for turning
| KAP - Kappa (z-axis Rot) | 0deg |
|---|---|
| WT - Weight Of Item | 0.5g |
| AN - Clearance Angle Major | 7deg |
| IC - Inscribed Circle Diameter | 6.35mm |
| RE - Corner Radius | 0.3969mm |
| Insert Thickness | 2.38125mm |
| D1 - Fixing Hole Diameter | 2.8mm |
| LE - Cutting Edge Effective Length | 6.048mm |
| L - Cutting Edge Length | 6.448mm |
| ORDCODE | CCMT 06 02 04-PM 5015 |
| CHANGEDATE | 2022-04-19 10:05:00.000 |
| Hand | N |
| IFS - Insert Mounting Style Code | 3 |
| SC - Insert Shape Code | C |
| SSC - Insert Seat Size Code | 06 |
| CUTINT_SIZESHAPE - Insert Size And Shape | MISO_CC0602_1 |
| Grade | 5015 |
| SUBSTRATE | HT |
| CBMD - Chip Breaker Manufacturer's Designation | PM |
| CEDC - Cutting Edge Count | 2 |
| WEP - Wiper Edge Property | False |
More from Sandvik Coromant
-
Sandvik Coromant 880-D0660L50-03 CoroDrill® 880 indexable insert drillR 25 818,65 inc. vat -
Sandvik Coromant 880-D0700LX50-04 CoroDrill® 880 indexable insert drillR 32 546,15 inc. vat -
Sandvik Coromant 880-D0700L50-03 CoroDrill® 880 indexable insert drillR 28 300,35 inc. vat -
Sandvik Coromant 880-D0650L50-03 CoroDrill® 880 indexable insert drillR 25 818,65 inc. vat -
Sandvik Coromant 880-D0750LX50-03 CoroDrill® 880 indexable insert drillR 28 300,35 inc. vat -
Sandvik Coromant 880-D0700L50-04 CoroDrill® 880 indexable insert drillR 32 546,15 inc. vat
Write Your Own Review