Sandvik Coromant CKJNL 3225P 16 T-Max™ shank tool for turning
Next
Sandvik Coromant CKJNR 4025R 16 T-Max™ shank tool for turning
Previous
Sandvik Coromant CKJNR 4025R 16 T-Max™ shank tool for turning
Previous
R 2 877,30
inc. vat
In stock
SKU
5725341
T-Max® shank tool for turning
Reliable nationwide shipping
Delivery in 4 - 5 days
T-Max® shank tool for turning
| KAP - Kappa (z-axis Rot) | 0deg |
|---|---|
| LF - Functional Length | 150mm |
| TQ - Torque | 5Nm |
| WT - Weight Of Item | 0.74kg |
| OAL - Overall Length | 150mm |
| OHX - Maximum Overhang | 32mm |
| LSC - Clamping Length | 118mm |
| KAPR - Tool Cutting Edge Angle | 93deg |
| RMPX - Maximum Ramping Angle | 30deg |
| BAWS - Workpiece Side Body Angle | 0deg |
| BAMS - Machine Side Body Angle | 0deg |
| WF - Functional Width | 32mm |
| HF - Functional Height | 25mm |
| GAMO - Orthogonal Rake Angle | -6deg |
| LAMS - Inclination Angle | 0deg |
| AN - Clearance Angle Major | 0deg |
| RE - Corner Radius | 0.5mm |
| Insert Thickness | 4.7625mm |
| H - Shank Height | 25mm |
| B - Shank Width | 25mm |
| W1 - Insert Width | 9.525mm |
| ORDCODE | CKJNL 2525M 16 |
| ADINTMS - Adaptive Interface Machine Direction | M_VKT01_A2525_1 |
| CNSC - Coolant Entry Style Code | 0 |
| CXSC - Coolant Exit Style Code | 0 |
| BMC - Body Material Code | 1 |
| CHANGEDATE | 2022-04-06 23:28:00.000 |
| MTP - Clamping Type Code | C |
| CUTINT_MASTER - Part 2 Of Cutting Item Interface Identifiers | WISO_KN1604L_1 |
| Hand | L |
| MIID - Master Insert Identification | KNUX 16 04 05L |
| SC - Insert Shape Code | K |
| SSC - Insert Seat Size Code | 16 |
| CICT - Cutting Item Count | 1 |
| DPC - Damping Property | False |
| NROTF - Non Rotating Functionality | True |
| RTOF - Rotating Functionality | False |
More from Sandvik Coromant
-
Sandvik Coromant A16T-SCLCL 3 CoroTurn™ 107 boring bar for turningR 3 052,10 inc. vat -
Sandvik Coromant A16T-SCLCR 3 CoroTurn™ 107 boring bar for turningR 3 052,10 inc. vat
Write Your Own Review