Sandvik Coromant CNGA120408T01020BWG 7525 T-Max™ P insert for turning
Next
Sandvik Coromant CNGA120404T01020BWG 7525 T-Max™ P insert for turning
Previous
Sandvik Coromant CNGA120404T01020BWG 7525 T-Max™ P insert for turning
Previous
R 2 340,25
inc. vat
In stock
SKU
5908112
T-Max® P insert for turning
Reliable nationwide shipping
Delivery in 4 - 5 days
T-Max® P insert for turning
| KAP - Kappa (z-axis Rot) | 0deg |
|---|---|
| WT - Weight Of Item | 0.009kg |
| AN - Clearance Angle Major | 0deg |
| IC - Inscribed Circle Diameter | 12.7mm |
| RE - Corner Radius | 0.7938mm |
| Insert Thickness | 4.7625mm |
| D1 - Fixing Hole Diameter | 5.156mm |
| LE - Cutting Edge Effective Length | 2.1mm |
| L - Cutting Edge Length | 12.8959mm |
| BN - Face Land Width | 0.1mm |
| GB - Face Land Angle | 20deg |
| ORDCODE | CNGA120408T01020B 7525 |
| CHANGEDATE | 2021-12-17 20:30:00.000 |
| Hand | N |
| IFS - Insert Mounting Style Code | 2 |
| SC - Insert Shape Code | C |
| SSC - Insert Seat Size Code | 12 |
| CUTINT_SIZESHAPE - Insert Size And Shape | MISO_CN1204_1 |
| Grade | 7525 |
| COATING | PVD TiN |
| SUBSTRATE | BC |
| CEDC - Cutting Edge Count | 4 |
| WEP - Wiper Edge Property | False |
More from Sandvik Coromant
-
Sandvik Coromant A20S-SCLCL 09-R CoroTurn™ 107 boring bar for turningR 2 655,35 inc. vat -
Sandvik Coromant A20S-SCLCL 09 CoroTurn™ 107 boring bar for turningR 2 655,35 inc. vat -
Sandvik Coromant A16R-SVUCR 11-ER CoroTurn™ 107 boring bar for turningR 2 190,75 inc. vat -
Sandvik Coromant A16R-SVUCL 11-ER CoroTurn™ 107 boring bar for turningR 2 190,75 inc. vat -
Sandvik Coromant A16R-SVUCR 11-E CoroTurn™ 107 boring bar for turningR 2 190,75 inc. vat
Write Your Own Review