Sandvik Coromant CCMT 06 02 08-WF 3005 CoroTurn™ 107 insert for turning
Next
Sandvik Coromant CNMG 12 04 08-LC 1515 T-Max™ P insert for turning
Previous
Sandvik Coromant CNMG 12 04 08-LC 1515 T-Max™ P insert for turning
Previous
R 212,75
inc. vat
In stock
SKU
5724279
T-Max® P insert for turning
Reliable nationwide shipping
Delivery in 4 - 5 days
T-Max® P insert for turning
| KAP - Kappa (z-axis Rot) | 0deg |
|---|---|
| WT - Weight Of Item | 4.8g |
| AN - Clearance Angle Major | 0deg |
| IC - Inscribed Circle Diameter | 12.7mm |
| RE - Corner Radius | 0.7938mm |
| Insert Thickness | 4.7625mm |
| D1 - Fixing Hole Diameter | 5.156mm |
| LE - Cutting Edge Effective Length | 12.0959mm |
| L - Cutting Edge Length | 12.8959mm |
| ORDCODE | CNMG 12 04 08-LC 1525 |
| CHANGEDATE | 2022-03-28 12:37:00.000 |
| Hand | N |
| IFS - Insert Mounting Style Code | 2 |
| SC - Insert Shape Code | C |
| SSC - Insert Seat Size Code | 12 |
| CUTINT_SIZESHAPE - Insert Size And Shape | MISO_CN1204_1 |
| Grade | 1525 |
| COATING | PVD TiCN+TiN |
| SUBSTRATE | HC |
| CBMD - Chip Breaker Manufacturer's Designation | LC |
| CEDC - Cutting Edge Count | 4 |
| WEP - Wiper Edge Property | False |
More from Sandvik Coromant
-
Sandvik Coromant TR-SL-V13JBL-32HP-X CoroTurn™ TR head for turningR 6 246,80 inc. vat -
Sandvik Coromant TR-SL-V13JBR-32HP-X CoroTurn™ TR head for turningR 6 246,80 inc. vat
Write Your Own Review