Sandvik Coromant CCMT 06 02 04-UF 235 CoroTurn™ 107 insert for turning
Next
Sandvik Coromant CCMT 06 02 04-UF 1515 CoroTurn™ 107 insert for turning
Previous
Sandvik Coromant CCMT 06 02 04-UF 1515 CoroTurn™ 107 insert for turning
Previous
R 269,10
inc. vat
In stock
SKU
5724040
T-Max® P insert for turning
Reliable nationwide shipping
Delivery in 4 - 5 days
T-Max® P insert for turning
| KAP - Kappa (z-axis Rot) | 0deg |
|---|---|
| WT - Weight Of Item | 0.01kg |
| AN - Clearance Angle Major | 0deg |
| IC - Inscribed Circle Diameter | 12.7mm |
| RE - Corner Radius | 0.7938mm |
| Insert Thickness | 4.7625mm |
| D1 - Fixing Hole Diameter | 5.156mm |
| LE - Cutting Edge Effective Length | 12.0959mm |
| L - Cutting Edge Length | 12.8959mm |
| KRINS - Major Cutting Edge Angle | 95deg |
| BS - Wiper Edge Length | 0.8mm |
| ORDCODE | CNMG 12 04 08-WM 3210 |
| CHANGEDATE | 2021-12-17 16:58:00.000 |
| Hand | N |
| IFS - Insert Mounting Style Code | 2 |
| SC - Insert Shape Code | C |
| SSC - Insert Seat Size Code | 12 |
| CUTINT_SIZESHAPE - Insert Size And Shape | MISO_CN1204_1 |
| Grade | 3210 |
| COATING | CVD TiCN+Al2O3+TiN |
| SUBSTRATE | HC |
| CBMD - Chip Breaker Manufacturer's Designation | WM |
| CEDC - Cutting Edge Count | 4 |
| WEP - Wiper Edge Property | True |
More from Sandvik Coromant
-
Sandvik Coromant RA245-102R38-12M CoroMill™ 245 face milling cutterR 13 090,45 inc. vat -
Sandvik Coromant RA245-102R38-18H CoroMill™ 245 face milling cutterR 10 746,75 inc. vat -
Sandvik Coromant RA300-127R38-20M CoroMill™ 300 face milling cutterR 17 179,85 inc. vat -
Sandvik Coromant RA245-152R38-18M CoroMill™ 245 face milling cutterR 18 196,45 inc. vat
Write Your Own Review