Sandvik Coromant CNMG 16 06 08-PMC 4325 T-Max™ P insert for turning
Next
Sandvik Coromant CNMG 12 04 08-PMC 4325 T-Max™ P insert for turning
Previous
Sandvik Coromant CNMG 12 04 08-PMC 4325 T-Max™ P insert for turning
Previous
R 244,95
inc. vat
In stock
SKU
6198252
T-Max® P insert for turning
Reliable nationwide shipping
Delivery in 4 - 5 days
T-Max® P insert for turning
| KAP - Kappa (z-axis Rot) | 0deg |
|---|---|
| WT - Weight Of Item | 10g |
| AN - Clearance Angle Major | 0deg |
| IC - Inscribed Circle Diameter | 12.7mm |
| RE - Corner Radius | 1.1906mm |
| Insert Thickness | 4.7625mm |
| D1 - Fixing Hole Diameter | 5.156mm |
| LE - Cutting Edge Effective Length | 11.6959mm |
| L - Cutting Edge Length | 12.8959mm |
| ORDCODE | CNMG 12 04 12-PMC 4325 |
| CHANGEDATE | 2022-01-01 01:16:00.000 |
| Hand | N |
| IFS - Insert Mounting Style Code | 2 |
| SC - Insert Shape Code | C |
| SSC - Insert Seat Size Code | 12 |
| CUTINT_SIZESHAPE - Insert Size And Shape | MISO_CN1204_1 |
| Grade | 4325 |
| COATING | CVD TiCN+Al2O3+TiN |
| SUBSTRATE | HC |
| CBMD - Chip Breaker Manufacturer's Designation | PMC |
| CEDC - Cutting Edge Count | 4 |
| WEP - Wiper Edge Property | False |
More from Sandvik Coromant
-
Sandvik Coromant C5-DDJNR-35060-1504 T-Max™ P cutting unit for turningR 4 404,50 inc. vat -
Sandvik Coromant C5-DDMNL-00115-15 T-Max™ P cutting unit for turningR 6 155,95 inc. vat -
Sandvik Coromant C5-PTFNR-27140-16W T-Max™ P cutting unit for turningR 6 169,75 inc. vat
Write Your Own Review