Sandvik Coromant CNGN120708T01020 650 T-Max™ insert for turning
Next
Sandvik Coromant CCMT 12 04 04-WM 3005 CoroTurn™ 107 insert for turning
Previous
Sandvik Coromant CCMT 12 04 04-WM 3005 CoroTurn™ 107 insert for turning
Previous
R 269,10
inc. vat
In stock
SKU
5724812
T-Max® P insert for turning
Reliable nationwide shipping
Delivery in 4 - 5 days
T-Max® P insert for turning
| KAP - Kappa (z-axis Rot) | 0deg |
|---|---|
| WT - Weight Of Item | 0.02kg |
| AN - Clearance Angle Major | 0deg |
| IC - Inscribed Circle Diameter | 15.875mm |
| RE - Corner Radius | 0.7938mm |
| Insert Thickness | 6.35mm |
| D1 - Fixing Hole Diameter | 6.35mm |
| LE - Cutting Edge Effective Length | 15.3199mm |
| L - Cutting Edge Length | 16.1199mm |
| ORDCODE | CNMG 16 06 08-QM H13A |
| CHANGEDATE | 2021-12-17 17:05:00.000 |
| Hand | N |
| IFS - Insert Mounting Style Code | 2 |
| SC - Insert Shape Code | C |
| SSC - Insert Seat Size Code | 16 |
| CUTINT_SIZESHAPE - Insert Size And Shape | MISO_CN1606_1 |
| Grade | H13A |
| SUBSTRATE | HW |
| CBMD - Chip Breaker Manufacturer's Designation | QM |
| CEDC - Cutting Edge Count | 4 |
| WEP - Wiper Edge Property | False |
More from Sandvik Coromant
-
Sandvik Coromant 881-D1450L20-04 CoroDrill® 881 indexable insert drillR 9 289,70 inc. vat -
Sandvik Coromant 881-D1450L20-03 CoroDrill® 881 indexable insert drillR 8 078,75 inc. vat -
Sandvik Coromant 881-D1500L20-03 CoroDrill® 881 indexable insert drillR 8 078,75 inc. vat -
Sandvik Coromant 881-D1500L20-02 CoroDrill® 881 indexable insert drillR 7 673,95 inc. vat -
Sandvik Coromant 881-D1450L20-02 CoroDrill® 881 indexable insert drillR 7 673,95 inc. vat -
Sandvik Coromant 881-D1450L20-05 CoroDrill® 881 indexable insert drillR 10 098,15 inc. vat
Write Your Own Review