Sandvik Coromant CNMG 19 06 08-PR 4335 T-Max™ P insert for turning
Next
Sandvik Coromant CNMG 16 06 16-PR 4335 T-Max™ P insert for turning
Previous
Sandvik Coromant CNMG 16 06 16-PR 4335 T-Max™ P insert for turning
Previous
R 382,95
inc. vat
In stock
SKU
7080864
T-Max® P insert for turning
Reliable nationwide shipping
Delivery in 4 - 5 days
T-Max® P insert for turning
| KAP - Kappa (z-axis Rot) | 0deg |
|---|---|
| WT - Weight Of Item | 18.2g |
| AN - Clearance Angle Major | 0deg |
| IC - Inscribed Circle Diameter | 15.875mm |
| RE - Corner Radius | 2.38125mm |
| Insert Thickness | 6.35mm |
| D1 - Fixing Hole Diameter | 6.35mm |
| LE - Cutting Edge Effective Length | 13.7199mm |
| L - Cutting Edge Length | 16.1199mm |
| ORDCODE | CNMG 16 06 24-PR 4335 |
| CHANGEDATE | 2022-09-23 16:34:00.000 |
| Hand | N |
| IFS - Insert Mounting Style Code | 2 |
| SC - Insert Shape Code | C |
| SSC - Insert Seat Size Code | 16 |
| CUTINT_SIZESHAPE - Insert Size And Shape | MISO_CN1606_1 |
| Grade | 4335 |
| COATING | CVD TiCN+Al2O3+TiN |
| SUBSTRATE | HC |
| CBMD - Chip Breaker Manufacturer's Designation | PR |
| CEDC - Cutting Edge Count | 4 |
| WEP - Wiper Edge Property | False |
More from Sandvik Coromant
-
Sandvik Coromant 880-D5600L40-03 CoroDrill® 880 indexable insert drillR 13 280,20 inc. vat -
Sandvik Coromant 880-D5700L50-04 CoroDrill® 880 indexable insert drillR 15 272,00 inc. vat -
Sandvik Coromant 880-D5600L50-04 CoroDrill® 880 indexable insert drillR 15 272,00 inc. vat -
Sandvik Coromant 880-D5700L40-03 CoroDrill® 880 indexable insert drillR 13 280,20 inc. vat -
Sandvik Coromant 880-D5700L40-02 CoroDrill® 880 indexable insert drillR 12 615,50 inc. vat -
Sandvik Coromant 880-D5300L40-03 CoroDrill® 880 indexable insert drillR 12 865,05 inc. vat
Write Your Own Review