Sandvik Coromant CNMM 19 06 16-PR 4315 T-Max™ P insert for turning
Next
Sandvik Coromant CNMM 16 06 16-PR 4315 T-Max™ P insert for turning
Previous
Sandvik Coromant CNMM 16 06 16-PR 4315 T-Max™ P insert for turning
Previous
R 540,50
inc. vat
In stock
SKU
6612871
T-Max® P insert for turning
Reliable nationwide shipping
Delivery in 4 - 5 days
T-Max® P insert for turning
| KAP - Kappa (z-axis Rot) | 0deg |
|---|---|
| WT - Weight Of Item | 25.4g |
| AN - Clearance Angle Major | 0deg |
| IC - Inscribed Circle Diameter | 19.05mm |
| RE - Corner Radius | 1.1906mm |
| Insert Thickness | 6.35mm |
| D1 - Fixing Hole Diameter | 7.925mm |
| LE - Cutting Edge Effective Length | 18.1439mm |
| L - Cutting Edge Length | 19.3439mm |
| ORDCODE | CNMM 19 06 12-PR 4315 |
| CHANGEDATE | 2022-09-23 16:05:00.000 |
| Hand | N |
| IFS - Insert Mounting Style Code | 2 |
| SC - Insert Shape Code | C |
| SSC - Insert Seat Size Code | 19 |
| CUTINT_SIZESHAPE - Insert Size And Shape | MISO_CN1906_1 |
| Grade | 4315 |
| COATING | CVD TiCN+Al2O3+TiN |
| SUBSTRATE | HC |
| CBMD - Chip Breaker Manufacturer's Designation | PR |
| CEDC - Cutting Edge Count | 2 |
| WEP - Wiper Edge Property | False |
More from Sandvik Coromant
-
Sandvik Coromant 930-C6-S-25-098 Coromant Capto™ to CoroChuckâ„¢ 930R 12 086,50 inc. vat -
Sandvik Coromant 930-C5-S-25-091 Coromant Capto™ to CoroChuckâ„¢ 930R 10 511,00 inc. vat -
Sandvik Coromant 930-C6-HD-A31-091 Coromant Capto™ to CoroChuckâ„¢ 930R 12 662,65 inc. vat
Write Your Own Review