Sandvik Coromant CNMX 12 04 A2-SM H13A T-Max™ P insert for turning
Next
Sandvik Coromant CPMT 09 T3 08-MF 1125 CoroTurn™ 111 insert for turning
Previous
Sandvik Coromant CPMT 09 T3 08-MF 1125 CoroTurn™ 111 insert for turning
Previous
R 270,25
inc. vat
In stock
SKU
5726049
T-Max® P insert for turning
Reliable nationwide shipping
Delivery in 4 - 5 days
T-Max® P insert for turning
| KAP - Kappa (z-axis Rot) | 0deg |
|---|---|
| WT - Weight Of Item | 10g |
| AN - Clearance Angle Major | 0deg |
| IC - Inscribed Circle Diameter | 12.7mm |
| RE - Corner Radius | 0.8mm |
| Insert Thickness | 4.7625mm |
| D1 - Fixing Hole Diameter | 5.156mm |
| LE - Cutting Edge Effective Length | 2.4mm |
| L - Cutting Edge Length | 12.8959mm |
| KRINS - Major Cutting Edge Angle | 95deg |
| APMX - Depth Of Cut Maximum | 1.5mm |
| KCH - Corner Chamfer | 50deg |
| CHW - Corner Chamfer Width | 1.5mm |
| ORDCODE | CNMX 12 04 A1-SM 1105 |
| CHANGEDATE | 2021-12-17 17:18:00.000 |
| Hand | N |
| IFS - Insert Mounting Style Code | 2 |
| SC - Insert Shape Code | C |
| SSC - Insert Seat Size Code | 12 |
| CUTINT_SIZESHAPE - Insert Size And Shape | MISO_CN1204_1 |
| Grade | 1105 |
| COATING | PVD TiAlN |
| SUBSTRATE | HC |
| CBMD - Chip Breaker Manufacturer's Designation | SM |
| CEDC - Cutting Edge Count | 4 |
| WEP - Wiper Edge Property | False |
More from Sandvik Coromant
Write Your Own Review