Sandvik Coromant CP-30AL-2525-11 CoroTurn™ Prime shank tool for turning
Next
Sandvik Coromant CP-30AL-2020-11 CoroTurn™ Prime shank tool for turning
Previous
Sandvik Coromant CP-30AL-2020-11 CoroTurn™ Prime shank tool for turning
Previous
R 2 083,80
inc. vat
In stock
SKU
7182428
CoroTurn® Prime shank tool for turning
Reliable nationwide shipping
Delivery in 4 - 5 days
CoroTurn® Prime shank tool for turning
| KAP - Kappa (z-axis Rot) | 0deg |
|---|---|
| LF - Functional Length | 150mm |
| TQ - Torque | 4Nm |
| WT - Weight Of Item | 681g |
| OAL - Overall Length | 150mm |
| OHX - Maximum Overhang | 50mm |
| LSC - Clamping Length | 126.29mm |
| KAPR - Tool Cutting Edge Angle | 30deg |
| RMPX - Maximum Ramping Angle | 15deg |
| BAWS - Workpiece Side Body Angle | 0deg |
| BAMS - Machine Side Body Angle | 0deg |
| OHN - Minimum Overhang | 23.71mm |
| WF - Functional Width | 32mm |
| HF - Functional Height | 25mm |
| GAMO - Orthogonal Rake Angle | 0deg |
| LAMS - Inclination Angle | 0deg |
| IC - Inscribed Circle Diameter | 11mm |
| RE - Corner Radius | 0.79375mm |
| Insert Thickness | 6mm |
| H - Shank Height | 25mm |
| B - Shank Width | 25mm |
| APMX - Depth Of Cut Maximum | 1.5mm |
| ORDCODE | CP-30AR-2525-11 |
| ADINTMS - Adaptive Interface Machine Direction | M_VKT01_A2525_1 |
| CNSC - Coolant Entry Style Code | 0 |
| CXSC - Coolant Exit Style Code | 0 |
| BMC - Body Material Code | 1 |
| CHANGEDATE | 2022-08-18 16:27:00.000 |
| MTP - Clamping Type Code | S |
| CUTINT_MASTER - Part 2 Of Cutting Item Interface Identifiers | WCOR_TKA11_1 |
| Hand | R |
| MIID - Master Insert Identification | CP-A1108 |
| IFS - Insert Mounting Style Code | 3 |
| SSC - Insert Seat Size Code | CP-A |
| CICT - Cutting Item Count | 1 |
| DPC - Damping Property | False |
| NROTF - Non Rotating Functionality | True |
| RTOF - Rotating Functionality | False |
Write Your Own Review