Sandvik Coromant CP-B1108-M5W 1115 CoroTurn™ Prime insert for turning
Next
Sandvik Coromant CP-A1108-L5 1115 CoroTurn™ Prime insert for turning
Previous
Sandvik Coromant CP-A1108-L5 1115 CoroTurn™ Prime insert for turning
Previous
R 415,15
inc. vat
In stock
SKU
7182424
CoroTurn® Prime insert for turning
Reliable nationwide shipping
Delivery in 4 - 5 days
CoroTurn® Prime insert for turning
| KAP - Kappa (z-axis Rot) | 0deg |
|---|---|
| WT - Weight Of Item | 0.01kg |
| AN - Clearance Angle Major | 6deg |
| IC - Inscribed Circle Diameter | 11mm |
| RE - Corner Radius | 0.8mm |
| Insert Thickness | 5mm |
| D1 - Fixing Hole Diameter | 5.16mm |
| GAN - Insert Rake Angle | 0deg |
| ORDCODE | CP-B1108-M5 1115 |
| BMC - Body Material Code | 2 |
| CHANGEDATE | 2022-09-23 20:35:00.000 |
| Hand | N |
| IFS - Insert Mounting Style Code | 2 |
| SSC - Insert Seat Size Code | CP-B11 |
| CUTINT_SIZESHAPE - Insert Size And Shape | MCOR_TLB11_1 |
| Grade | 1115 |
| COATING | PVD TiAlN+TiAlN |
| SUBSTRATE | HC |
| CBMD - Chip Breaker Manufacturer's Designation | M5 |
| CEDC - Cutting Edge Count | 2 |
| WEP - Wiper Edge Property | False |
More from Sandvik Coromant
Write Your Own Review