Sandvik Coromant CPMT 06 02 04-MF 2025 CoroTurn™ 111 insert for turning
Next
Sandvik Coromant CPMT 06 02 04-PM 5015 CoroTurn™ 111 insert for turning
Previous
Sandvik Coromant CPMT 06 02 04-PM 5015 CoroTurn™ 111 insert for turning
Previous
R 169,05
inc. vat
In stock
SKU
5726120
CoroTurn® 111 insert for turning
Reliable nationwide shipping
Delivery in 4 - 5 days
CoroTurn® 111 insert for turning
| KAP - Kappa (z-axis Rot) | 0deg |
|---|---|
| WT - Weight Of Item | 0.001kg |
| AN - Clearance Angle Major | 11deg |
| IC - Inscribed Circle Diameter | 6.35mm |
| RE - Corner Radius | 0.3969mm |
| Insert Thickness | 2.38125mm |
| D1 - Fixing Hole Diameter | 2.8mm |
| LE - Cutting Edge Effective Length | 6.048mm |
| L - Cutting Edge Length | 6.448mm |
| ORDCODE | CPMT 06 02 04-UM 1515 |
| CHANGEDATE | 2021-12-17 17:18:00.000 |
| Hand | N |
| IFS - Insert Mounting Style Code | 3 |
| SC - Insert Shape Code | C |
| SSC - Insert Seat Size Code | 06 |
| CUTINT_SIZESHAPE - Insert Size And Shape | MISO_CP0602_1 |
| Grade | 1515 |
| COATING | CVD TiCN+Al2O3+TiN |
| SUBSTRATE | HC |
| CBMD - Chip Breaker Manufacturer's Designation | UM |
| CEDC - Cutting Edge Count | 2 |
| WEP - Wiper Edge Property | False |
More from Sandvik Coromant
-
Sandvik Coromant SNMM 25 07 24-HR 4215 T-Max™ P insert for turningR 1 071,80 inc. vat -
Sandvik Coromant SNMM 25 09 32-HR 4215 T-Max™ P insert for turningR 1 212,10 inc. vat -
Sandvik Coromant SNMM 25 07 24-MR 4215 T-Max™ P insert for turningR 1 071,80 inc. vat
Write Your Own Review