Sandvik Coromant CSGX090708T01020 670 T-Max™ insert for grooving
Next
Sandvik Coromant CSGX060608T01020 670 T-Max™ insert for grooving
Previous
Sandvik Coromant CSGX060608T01020 670 T-Max™ insert for grooving
Previous
R 816,50
inc. vat
In stock
SKU
5725980
T-Max® insert for grooving
Reliable nationwide shipping
Delivery in 4 - 5 days
T-Max® insert for grooving
| KAP - Kappa (z-axis Rot) | 0deg |
|---|---|
| WT - Weight Of Item | 0.01kg |
| BAMS - Machine Side Body Angle | 0deg |
| AN - Clearance Angle Major | 11deg |
| IC - Inscribed Circle Diameter | 9.525mm |
| Insert Thickness | 7.9375mm |
| CW - Cutting Width | 9.525mm |
| CWTOLL - Cutting Width Lower Tolerance | -0.025mm |
| CWTOLU - Cutting Width Upper Tolerance | 0.025mm |
| REL - Corner Radius Left | 0.7874mm |
| RER - Corner Radius Right | 0.7874mm |
| L - Cutting Edge Length | 9.5814mm |
| GAN - Insert Rake Angle | 0deg |
| ORDCODE | CSGX090708E 670 |
| CHANGEDATE | 2022-06-23 09:39:00.000 |
| Hand | N |
| IFS - Insert Mounting Style Code | 6 |
| SSC - Insert Seat Size Code | 09 |
| CUTINT_SIZESHAPE - Insert Size And Shape | MISO_RC0907CSGX_1 |
| Grade | 670 |
| SUBSTRATE | CR |
| CBMD - Chip Breaker Manufacturer's Designation | E |
| CEDC - Cutting Edge Count | 1 |
More from Sandvik Coromant
Write Your Own Review