Sandvik Coromant CXS-04T098A15-4220L 1025 CoroTurn™ XS solid carbide tool for turning
Next
Sandvik Coromant CXS-07T098-20-7250L 1025 CoroTurn™ XS solid carbide tool for turning
Previous
Sandvik Coromant CXS-07T098-20-7250L 1025 CoroTurn™ XS solid carbide tool for turning
Previous
R 676,20
inc. vat
Out of stock
SKU
6765363
CoroTurn® XS solid carbide tool for turning
Reliable nationwide shipping
Delivery in 4 - 5 days
CoroTurn® XS solid carbide tool for turning
| DCON - Connection Diameter | 4mm |
|---|---|
| KAP - Kappa (z-axis Rot) | 0deg |
| LF - Functional Length | 32.25mm |
| WT - Weight Of Item | 0.015kg |
| OAL - Overall Length | 35.71mm |
| OHX - Maximum Overhang | 18mm |
| LSC - Clamping Length | 14.25mm |
| KAPR - Tool Cutting Edge Angle | 98deg |
| RMPX - Maximum Ramping Angle | 0deg |
| DMIN - Minimum Bore Diameter | 4.2mm |
| WF - Functional Width | 1.95mm |
| HF - Functional Height | 0mm |
| GAMO - Orthogonal Rake Angle | 0deg |
| LAMS - Inclination Angle | 0deg |
| RE - Corner Radius | 0.15mm |
| LU - Usable Length | 15.3mm |
| APMX - Depth Of Cut Maximum | 0.3mm |
| WB - Body Width | 3.05mm |
| ORDCODE | CXS-04T098A20-4215L 1025 |
| ADINTMS - Adaptive Interface Machine Direction | M_SIMA_F4000_1 |
| CNSC - Coolant Entry Style Code | 0 |
| CXSC - Coolant Exit Style Code | 0 |
| BMC - Body Material Code | 2 |
| CHANGEDATE | 2022-03-07 09:04:00.000 |
| Hand | L |
| Grade | 1025 |
| COATING | PVD TiAlN+TiN |
| SUBSTRATE | HC |
| CBMD - Chip Breaker Manufacturer's Designation | A |
| CEDC - Cutting Edge Count | 1 |
| DPC - Damping Property | False |
| NROTF - Non Rotating Functionality | True |
| RTOF - Rotating Functionality | False |
More from Sandvik Coromant
-
Sandvik Coromant SNGA120412T01020B 7525 T-Max™ P insert for turningR 3 815,70 inc. vat -
Sandvik Coromant TNGA110304T01020B 7525 T-Max™ P insert for turningR 2 757,70 inc. vat -
Sandvik Coromant SNGA120408T01020B 7525 T-Max™ P insert for turningR 3 815,70 inc. vat -
Sandvik Coromant DNGA110404T01020B 7525 T-Max™ P insert for turningR 2 106,80 inc. vat -
Sandvik Coromant DNGA110408T01020B 7525 T-Max™ P insert for turningR 2 106,80 inc. vat -
Sandvik Coromant CNGA120412T01020B 7525 T-Max™ P insert for turningR 2 340,25 inc. vat
Write Your Own Review