Sandvik Coromant CXS-05GX100-5230R 1025 CoroTurn™ XS solid carbide tool for pre-parting
Next
Sandvik Coromant CXS-05GX100-5225L 1025 CoroTurn™ XS solid carbide tool for pre-parting
Previous
Sandvik Coromant CXS-05GX100-5225L 1025 CoroTurn™ XS solid carbide tool for pre-parting
Previous
R 794,65
inc. vat
In stock
SKU
5726505
CoroTurn® XS solid carbide tool for pre-parting
Reliable nationwide shipping
Delivery in 4 - 5 days
CoroTurn® XS solid carbide tool for pre-parting
| DCON - Connection Diameter | 5mm |
|---|---|
| KAP - Kappa (z-axis Rot) | 0deg |
| LF - Functional Length | 47.25mm |
| WT - Weight Of Item | 0.014kg |
| OAL - Overall Length | 49.42mm |
| OHX - Maximum Overhang | 28mm |
| LSC - Clamping Length | 19.25mm |
| KAPR - Tool Cutting Edge Angle | 90deg |
| DMIN - Minimum Bore Diameter | 5.2mm |
| BAWS - Workpiece Side Body Angle | 90deg |
| WF - Functional Width | 2.45mm |
| HF - Functional Height | 0mm |
| GAMO - Orthogonal Rake Angle | 0deg |
| LAMS - Inclination Angle | 0deg |
| LU - Usable Length | 25mm |
| CW - Cutting Width | 1mm |
| CWTOLL - Cutting Width Lower Tolerance | 0mm |
| CWTOLU - Cutting Width Upper Tolerance | 0.05mm |
| CDX - Cutting Depth Maximum | 0.7mm |
| WB - Body Width | 3.75mm |
| CHWL - Chamfer Width Left Hand | 0.04mm |
| CHWR - Chamfer Width Right Hand | 0.04mm |
| PSIRL - Major Left Hand Cutting Edge Angle | 0deg |
| PSIRR - Major Right Hand Cutting Edge Angle | 0deg |
| ORDCODE | CXS-05GX100-5225R 1025 |
| ADINTMS - Adaptive Interface Machine Direction | M_SIMA_F5000_1 |
| CNSC - Coolant Entry Style Code | 0 |
| CXSC - Coolant Exit Style Code | 0 |
| BMC - Body Material Code | 2 |
| CHANGEDATE | 2021-11-16 06:19:00.000 |
| Hand | R |
| Grade | 1025 |
| COATING | PVD TiAlN+TiN |
| SUBSTRATE | HC |
| CEDC - Cutting Edge Count | 1 |
| NROTF - Non Rotating Functionality | True |
| RTOF - Rotating Functionality | False |
More from Sandvik Coromant
-
Sandvik Coromant C5-391.14-20 036 Coromant Capto™ to ER collet chuckR 6 158,25 inc. vat -
Sandvik Coromant 970-C6-32-128 Coromant Capto™ to CoroChuckâ„¢ 970R 22 224,90 inc. vat -
Sandvik Coromant C5-391.14-25 037 Coromant Capto™ to ER collet chuckR 6 158,25 inc. vat -
Sandvik Coromant 970-C8-32-135 Coromant Capto™ to CoroChuckâ„¢ 970R 24 343,20 inc. vat
Write Your Own Review