Sandvik Coromant CXS-05T090-20-5210L 1025 CoroTurn™ XS solid carbide tool for turning
Next
Sandvik Coromant CXS-05T045-20-5220L 1025 CoroTurn™ XS solid carbide tool for turning
Previous
Sandvik Coromant CXS-05T045-20-5220L 1025 CoroTurn™ XS solid carbide tool for turning
Previous
R 625,60
inc. vat
In stock
SKU
5726316
CoroTurn® XS solid carbide tool for turning
Reliable nationwide shipping
Delivery in 4 - 5 days
CoroTurn® XS solid carbide tool for turning
| DCON - Connection Diameter | 5mm |
|---|---|
| KAP - Kappa (z-axis Rot) | 0deg |
| LF - Functional Length | 41.25mm |
| WT - Weight Of Item | 0.013kg |
| OAL - Overall Length | 46.58mm |
| OHX - Maximum Overhang | 22mm |
| LSC - Clamping Length | 19.25mm |
| KAPR - Tool Cutting Edge Angle | 45deg |
| RMPX - Maximum Ramping Angle | 42deg |
| DMIN - Minimum Bore Diameter | 5.2mm |
| WF - Functional Width | 2.45mm |
| HF - Functional Height | 0mm |
| GAMO - Orthogonal Rake Angle | 0deg |
| LAMS - Inclination Angle | 0deg |
| RE - Corner Radius | 0.2mm |
| LPR - Protruding Length | 42.25mm |
| LU - Usable Length | 20mm |
| APMX - Depth Of Cut Maximum | 0.7mm |
| WB - Body Width | 3.75mm |
| ORDCODE | CXS-05T045-20-5220R 1025 |
| ADINTMS - Adaptive Interface Machine Direction | M_SIMA_F5000_1 |
| CNSC - Coolant Entry Style Code | 0 |
| CXSC - Coolant Exit Style Code | 0 |
| BMC - Body Material Code | 2 |
| CHANGEDATE | 2021-11-28 05:04:00.000 |
| Hand | R |
| Grade | 1025 |
| COATING | PVD TiAlN+TiN |
| SUBSTRATE | HC |
| CEDC - Cutting Edge Count | 1 |
| DPC - Damping Property | False |
| NROTF - Non Rotating Functionality | True |
| RTOF - Rotating Functionality | False |
More from Sandvik Coromant
-
Sandvik Coromant TNMG 33 09 24-HM 4425 T-Max™ P insert for turningR 1 026,95 inc. vat -
Sandvik Coromant CNMM 25 09 32-HR 4425 T-Max™ P insert for turningR 1 242,00 inc. vat -
Sandvik Coromant CNMM 25 09 24-HR 4425 T-Max™ P insert for turningR 1 242,00 inc. vat
Write Your Own Review