Sandvik Coromant CXS-07B090-15-7230R 1025 CoroTurn™ XS solid carbide tool for back boring
Next
R 963,70
inc. vat
In stock
SKU
5726477
CoroTurn® XS solid carbide tool for back boring
Reliable nationwide shipping
Delivery in 4 - 5 days
CoroTurn® XS solid carbide tool for back boring
| DCON - Connection Diameter | 6mm |
|---|---|
| KAP - Kappa (z-axis Rot) | 0deg |
| LF - Functional Length | 50.27mm |
| WT - Weight Of Item | 0.02kg |
| OAL - Overall Length | 57.45mm |
| OHX - Maximum Overhang | 31.02mm |
| LSC - Clamping Length | 19.25mm |
| KAPR - Tool Cutting Edge Angle | 92deg |
| RMPX - Maximum Ramping Angle | 27deg |
| DMIN - Minimum Bore Diameter | 6.2mm |
| WF - Functional Width | 2.95mm |
| HF - Functional Height | 0mm |
| GAMO - Orthogonal Rake Angle | 0deg |
| LAMS - Inclination Angle | 0deg |
| RE - Corner Radius | 0.2mm |
| LPR - Protruding Length | 52.25mm |
| LU - Usable Length | 28.5mm |
| APMX - Depth Of Cut Maximum | 1.8mm |
| WB - Body Width | 4mm |
| ORDCODE | CXS-06B090-15-6230R 1025 |
| ADINTMS - Adaptive Interface Machine Direction | M_SIMA_F6000_1 |
| CNSC - Coolant Entry Style Code | 0 |
| CXSC - Coolant Exit Style Code | 0 |
| BMC - Body Material Code | 2 |
| CHANGEDATE | 2021-11-19 08:03:00.000 |
| Hand | R |
| Grade | 1025 |
| COATING | PVD TiAlN+TiN |
| SUBSTRATE | HC |
| CEDC - Cutting Edge Count | 1 |
| DPC - Damping Property | False |
| NROTF - Non Rotating Functionality | True |
| RTOF - Rotating Functionality | False |
Write Your Own Review