Sandvik Coromant CXS-05G100-5220R 1025 CoroTurn™ XS solid carbide tool for grooving
Next
Sandvik Coromant CXS-06R150-6225R 1025 CoroTurn™ XS solid carbide tool for profiling
Previous
Sandvik Coromant CXS-06R150-6225R 1025 CoroTurn™ XS solid carbide tool for profiling
Previous
R 738,30
inc. vat
In stock
SKU
5726604
CoroTurn® XS solid carbide tool for profiling
Reliable nationwide shipping
Delivery in 4 - 5 days
CoroTurn® XS solid carbide tool for profiling
| DCON - Connection Diameter | 6mm |
|---|---|
| KAP - Kappa (z-axis Rot) | 0deg |
| LF - Functional Length | 47.25mm |
| WT - Weight Of Item | 19g |
| OAL - Overall Length | 49.85mm |
| OHX - Maximum Overhang | 28mm |
| LSC - Clamping Length | 19.25mm |
| DMIN - Minimum Bore Diameter | 6.2mm |
| BAWS - Workpiece Side Body Angle | 90deg |
| WF - Functional Width | 2.95mm |
| HF - Functional Height | 0mm |
| GAMO - Orthogonal Rake Angle | 0deg |
| LAMS - Inclination Angle | 0deg |
| RE - Corner Radius | 1mm |
| LU - Usable Length | 25mm |
| CW - Cutting Width | 2mm |
| CWTOLL - Cutting Width Lower Tolerance | 0mm |
| CWTOLU - Cutting Width Upper Tolerance | 0.05mm |
| CDX - Cutting Depth Maximum | 1.8mm |
| WB - Body Width | 3.95mm |
| PSIRL - Major Left Hand Cutting Edge Angle | 0deg |
| PSIRR - Major Right Hand Cutting Edge Angle | 0deg |
| RETOLL - Corner Radius Lower Tolerance | -0.02mm |
| RETOLU - Corner Radius Upper Tolerance | 0.02mm |
| ORDCODE | CXS-06R200-6225L 1025 |
| ADINTMS - Adaptive Interface Machine Direction | M_SIMA_F6000_1 |
| CNSC - Coolant Entry Style Code | 0 |
| CXSC - Coolant Exit Style Code | 0 |
| BMC - Body Material Code | 2 |
| CHANGEDATE | 2022-01-01 06:10:00.000 |
| Hand | L |
| Grade | 1025 |
| COATING | PVD TiAlN+TiN |
| SUBSTRATE | HC |
| CEDC - Cutting Edge Count | 1 |
| NROTF - Non Rotating Functionality | True |
| RTOF - Rotating Functionality | False |
More from Sandvik Coromant
-
Sandvik Coromant 935-C8-EFA12-075 Coromant Capto™ to CoroChuckâ„¢ 935R 16 478,35 inc. vat -
Sandvik Coromant 935-C6-EFA12-075 Coromant Capto™ to CoroChuckâ„¢ 935R 14 979,90 inc. vat
Write Your Own Review