Sandvik Coromant CXS-06TH125VM-6215L 1025 CoroTurn™ XS solid carbide tool for thread turning
Next
Sandvik Coromant CXS-05TH070VM-5115R 1025 CoroTurn™ XS solid carbide tool for thread turning
Previous
Sandvik Coromant CXS-05TH070VM-5115R 1025 CoroTurn™ XS solid carbide tool for thread turning
Previous
R 652,05
inc. vat
In stock
SKU
5726671
CoroTurn® XS solid carbide tool for thread turning
Reliable nationwide shipping
Delivery in 4 - 5 days
CoroTurn® XS solid carbide tool for thread turning
| DCON - Connection Diameter | 6mm |
|---|---|
| KAP - Kappa (z-axis Rot) | 0deg |
| LF - Functional Length | 37.3mm |
| WT - Weight Of Item | 16g |
| OAL - Overall Length | 41.14mm |
| OHX - Maximum Overhang | 17.16mm |
| LSC - Clamping Length | 19.25mm |
| DMIN - Minimum Bore Diameter | 6.2mm |
| WF - Functional Width | 2.95mm |
| HF - Functional Height | 0mm |
| LPR - Protruding Length | 38.14mm |
| LU - Usable Length | 15mm |
| CDX - Cutting Depth Maximum | 0.68mm |
| TPN - Minimum Thread Pitch | 1.25mm |
| TPX - Maximum Thread Pitch | 1.5mm |
| TPIN - Minimum Threads Per Inch | 18 |
| TPIX - Maximum Threads Per Inch | 20 |
| HA - Theoretical Thread Height | 0.97mm |
| HB - Thread Height Difference | 0.13mm |
| CF - Spot Chamfer | 0.15mm |
| WB - Body Width | 3.55mm |
| ORDCODE | CXS-06TH125VM-6215R 1025 |
| ADINTMS - Adaptive Interface Machine Direction | M_SIMA_F6000_1 |
| CNSC - Coolant Entry Style Code | 0 |
| CXSC - Coolant Exit Style Code | 0 |
| BMC - Body Material Code | 2 |
| CHANGEDATE | 2021-11-17 05:34:00.000 |
| Hand | R |
| Grade | 1025 |
| COATING | PVD TiAlN+TiN |
| SUBSTRATE | HC |
| THFT - Thread Form Type | VP60 |
| TPT - Thread Profile Type | P |
| TTP - Thread Type | INT |
| CEDC - Cutting Edge Count | 1 |
| NT - Tooth Count | 1 |
| NROTF - Non Rotating Functionality | True |
| RTOF - Rotating Functionality | False |
Write Your Own Review